Stockholms stad

Stockholms stad avbokar Alternativ för Sverige i Kungsträdgården

Dela
Stockholms stad har beslutat avboka Alternativ för Sveriges (AfS) bokning av stadens anläggningar i Kungsträdgården på fredag. Beslutet är taget efter att AfS talare polisanmäldes för hets mot folkgrupp vid en demonstration i Malmö i helgen.

Stockholms stad hyr inte ut lokaler eller anläggningar till organisationer som inte stödjer den demokratiska rättsstaten, inte ställer upp bakom de mänskliga rättigheterna och inte stödjer jämställdhet mellan kvinnor och män. Hets mot folkgrupp är ett tydligt ställningstagande mot de mänskliga rättigheterna.

– Våra lokaler och anläggningar ska inte användas av dem som vill skada vår demokrati. Detta gäller lika oavsett vilken antidemokratisk eller extrem politisk inriktning man stödjer, säger finansborgarrådet Karin Wanngård.

– Stockholmarna har rätt att känna att vi står på deras sida och en organisation som aktivt hetsar mot stockholmare är inte välkomna att ta stadens och stockholmarnas resurser i anspråk, avslutar Karin Wanngård.

Kontakter

Presskontakt för Karin Wanngård:
Tomas Gustavsson, pressekreterare
Telefon: 076-122 91 99
E-post: tomas.gustavsson@stockholm.se


Presskontakt Stockholms stad:
Telefon: 08-508 29 999

Om

Stockholms stad
Stockholms stad
Ragnar Östbergs plan 1
105 35 Stockholm

08 508 290 00http://start.stockholm

I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.

Vi är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.

Följ Stockholms stad

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad

Stefflon Don, Ricky Rich, Myriam Fares, Dina Ögon, Daniel Adams-Ray och Ison & Fille – här är Kulturfestivalens första släpp24.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Med både svenska favoriter och internationella stjärnor är Kulturfestivalen 2025 igång med sitt första artistsläpp. Nu är det klart att Stefflon Don (UK), Ricky Rich, Myriam Fares (LB), Dina Ögon, Daniel Adams-Ray och Ison & Fille är bland de första namnen ut, tillsammans med en lång rad andra bokningar som spänner över genrer, språk, stilar och scener. Och som vanligt är det fri entré till allt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye