Svensk Handel

Svensk Handel uppmanar drabbade att polisanmäla Panaxiaförluster

Dela
Tusentals företag inom handeln och andra branscher kan ha förlorat stora summor i samband med konkursen i värdetransportbolaget Panaxia. Svensk Handel rekommenderar de företag som har blivit av med sina dagskassor att polisanmäla den förlorade egendomen.

– Självklart borde Panaxia ha hållit de deponerade och transporterade dagskassorna åtskilda från Panaxias egen kassa. Enligt konkursförvaltaren har så inte skett och då finns det god grund att misstänka förskingring eller andra brott, säger Per Geijer, säkerhetschef på Svensk Handel.

Ekobrottsmyndigheten har redan inlett en förundersökning för att utreda brott. Svensk Handels uppskattning är att uppemot en halv miljard kronor kan vara borta.

– Nu behöver polis och åklagare få in anmälningar för att den totala omfattningen ska bli tydlig. Därför råder vi alla drabbade att göra en anmälan, säger Per Geijer

Det första rådet till drabbade företag är att snarast kontakta konkursförvaltaren och berätta vilka fodringar som finns. För säkerhets skull råder Svensk Handel alla drabbade att dessutom göra en polisanmälan.

Svensk Handel Juridik kan erbjuda rådgivning och vill gärna ha kontakt med alla som drabbats. Mer information och kontaktuppgifter finns på www.svenskhandel.se.

För intervjuförfrågningar eller mer information kontakta gärna:

Erik Boman, pressekreterare, Svensk Handel
010-471 86 50
erik.boman@svenskhandel.se

Svensk Handel är till medlemsantalet den största organisation inom Svenskt Näringsliv. Vi har 13 000 medlemsföretag med sammanlagt 23 000 arbetsplatser, där 300 000 människor är verksamma i olika branscher inom parti-, detaljhandel och import.www.svenskhandel.se

Nyckelord

Kontakter

Om

Svensk Handel
Svensk Handel
Regeringsgatan 60
103 29 Stockholm

010-47 18 500http://www.svenskhandel.se

Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.

Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.

Följ Svensk Handel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye