Handeln tar initiativ för mobila betalningar
Svensk Handel och Sveriges Hotell- och Restaurangföretagare presenterar rapporten ”Mobila betalningar”. Där manar branschorganisationerna till samverkan. För att skapa ett gemensamt och öppet system för mobila betalningar krävs en gemensam vision och ömsesidiga affärsrelationer om systemet ska få effektivt genomslag.
– Handeln, restaurangerna och hotellen ska ha inflytande över framtidens mobila betallösningar, helt enkelt därför att det är där användandet sker, säger Bengt Nilervall, betalansvarig på Svensk Handel.
Erfarenhet från andra länder pekar på att banker och kortföretag ska inkluderas redan från start så att betalningstjänster kan lanseras samtidigt som mervärdestjänster. För att systemet ska bli framgångrikt och effektivt, ska också de regionala trafikaktörerna inbegripas i ett tidigt stadium och erbjuda kontaktlösa biljettlösningar.
– Jag hoppas att rapporten ”Mobila betalningar” kan driva på utvecklingen av mobila betalningslösningar och utgöra ett underlag till diskussion när tekniken utvecklas och går från pilot till kommersiella satsningar.
För att ta del av rapporten, se www.svenskhandel.se
För intervju eller mer information ring gärna:
Bengt Nilervall, betalansvarig på Svensk Handel, 010 – 47 18 544
Lars G. Ohlsson, pressekreterare, Svensk Handel, 010-47 18 623
Regeringsgatan 60, 103 29 Stockholm
Tel 010-47 18 500, Fax 010-47 18 865, svenskhandel.se
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ingen tydlig juleffekt i modehandeln hittills19.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Förväntningarna på en tydlig uppgång i försäljningen i samband med årets julhandel har hittills inte infriats. Nya siffror från Svensk Handels Stilindex Julspecial visar att försäljningen inom modehandeln minskade under inledningen av december.
Stark novembermånad för e-handeln19.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för november månad till 18,5 miljarder kronor. Det är en ökning med 3 procent jämfört med samma månad förra året.
Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Julhandeln är inne i sin mest intensiva fas, och runt om i landet sitter fortfarande människor och funderar på vad man ska ge bort till nära och kära i jul. Svensk Handel kan med nya siffror nu visa vad såväl barn som vuxna helst av allt vill se under granen.
Rekordökning av fakturabedrägerier16.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 2025 har antalet publiceringar på Svensk Handels Varningslista hittills ökat med 125 procent mot föregående år. Vanligast är en ny typ av sofistikerad kapning med internationell anknytning.
Carl Cason-stipendiet till fyra unga talanger inom mode15.12.2025 14:16:06 CET | Pressmeddelande
Carl Casons stipendium är en möjlighet för modetalanger att accelerera sina karriärer inom modebranschen och genom det bidra till modeindustrins utvecklingstakt. Hanna Lind, Albin Söderberg, Josephine Lönnqvist och Sly Wolters tilldelas Carl Casons stipendium 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
