Försäkringskassan

Nya förmåner 2019 för personer som lever med funktionsnedsättning

18.12.2018 14:00:00 CET | Försäkringskassan | Pressmeddelande

Dela
Vid årsskiftet införs de nya socialförsäkringsförmånerna omvårdnadsbidrag och merkostnadsersättning, som successivt kommer att ersätta dagens vårdbidrag och handikappersättning. Syftet är att de nya förmånerna ska vara mer flexibla och precisa i sin utformning.

Personer som har kostnader till följd av sin egen eller sitt barns funktionsnedsättning samlas nu i den nya förmånen merkostnadsersättning.

Handikappersättningen har gällt både för hjälpbehov och merkostnader. Eftersom kommuner och landsting oftast står för själva hjälpinsatserna har merkostnaderna nu istället lyfts ut till en renodlad kostnadsersättning, säger Andreas Larsson, verksamhetsområdeschef på Försäkringskassan.

Till skillnad från handikappersättningen kan merkostnadsersättning beviljas på en av fem nivåer beroende på hur stora merkostnader en person har. Det gör att tröskeln in till ersättningen sänks samtidigt som taket höjs något jämfört med dagens handikappersättning. Även i merkostnadsersättningen finns garanterade nivåer för personer som är blinda eller gravt hörselskadade.

Rätten till dagens vårdbidrag har baserats på den samlade bilden av behov av vård och merkostnader kopplade till ett barns funktionsnedsättning. Även här blir det en uppdelning när de nya förmånerna införs.

Föräldrar till barn med funktionsnedsättning kan, om barnet har ett ökat behov av omvårdnad och tillsyn, ansöka om omvårdnadsbidrag. En förmån som nu två föräldrar, till skillnad mot tidigare, kan dela på. Om deras merkostnader överstiger en viss nivå kan de även ha rätt till merkostnadsersättning.

– Det är en modernare lagstiftning som tar mer hänsyn till olika familjebildningar och gör det enklare för föräldrar att kombinera arbete med att ge sitt barn omvårdnad och tillsyn. I och med den nya föräldraledighetslagen som träder i kraft samtidigt har dessutom föräldrar rätt till förkortad arbetstid om det finns ett beslut om vårdbidrag eller omvårdnadsbidrag för barnet, säger Andreas Larsson.

Alla ersättningar kommer att löpa parallellt under en period framöver. Däremot är det inte möjligt att ansöka om vårdbidrag, och för de allra flesta inte heller handikappersättning, efter 1 januari 2019.

Kontakt:
Försäkringskassans presstjänst, 010-116 98 88.

Nyckelord

Länkar

Om

Följ Försäkringskassan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan

Digital välfärd: enklare men mindre tryggt30.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Digitala tjänster är i dag det vanligaste sättet att komma i kontakt med välfärden. Utvecklingen ger ökad tillgänglighet och smidigare ärenden men personer i mer komplexa eller föränderliga livssituationer riskerar att hamna utanför. Samtidigt handlar inte kontakter mellan individer och myndigheter enbart om information utan också om trygghet, bekräftelse och förståelse vilket också påverkas av de digitala tjänsterna. Det här visar en ny kunskapsöversikt som forskare på Linköpings Universitet tagit fram på uppdrag av Försäkringskassan.

Sjukpenning: Låg inkomst dubbelt så vanligt hos de som begår brott3.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Bidragsbrott inom sjukpenning uppskattas kosta skattebetalarna 800 miljoner kronor varje år. Ekonomisk situation, kön, ålder och födelseland påverkar risken för att en person begår bidragsbrott. Drivkrafter kan vara behov av pengar, girighet, brister i regelverket som skapar tillfällen eller att brottet är en del av yrkeskriminalitet. Det visar Försäkringskassans lägesrapport om bidragsbrott inom sjukpenning som publiceras idag, tredje april.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye