Sju av tio oroliga för bakfulla trafikanter på midsommardagen

32 procent av alla svenskar dricker alkohol under midsommarfirandet. Det visar en undersökning som försäkringsbolaget If har låtit göra. Det är fler som dricker alkohol på midsommar än till nyår (23 procent). Dagen före midsommar är Systembolagets största försäljningsdag under hela året.
Stor oro för bakfulla bilister
70 procent av svenskarna uppger att de är oroliga för bakfulla bilister efter en högtidsdag. Tio procent är oroliga för att de själva eller den de åker med, ska vara bakfull. 67 procent för att andra bilister ska vara det.
- Det är en hög siffra, men det är också positivt att det finns en medvetenhet om problemet. Också polisen är medveten om att detta är en riskfylld dag, och de brukar förstärka sin närvaro på vägarna och ha fler trafik- och alkoholkontroller, säger Caroline Starck, informationschef vid If.
Mest oroliga för att andra bilister ska vara bakfulla är de som har barn. Mest oroliga för att de själva eller den de åker med ska vara bakfulla är unga mellan 18-34 år.
Starksprit är bedrägligt
Mest ökar försäljningen av kryddat brännvin under veckan innan midsommar. Förra året såldes närmare 150 000 liter, jämfört med 20 000 liter en vanlig vecka, uppger Systembolaget.
Starksprit kan dock vara bedrägligt, och alkoholintaget bli större än beräknat. Dagen efter kan innebära bakfylla och trötthet - ändå ger sig många ut på vägarna för att åka hem efter ett firande hos familj eller vänner på annan ort.
- Är man orolig för att man själv eller den man åker med fortfarande ska ha en för hög promillehalt är det oerhört viktigt att man skjuter fram bilåkandet. Planera gärna redan innan firandet för två nätters övernattning, så du hinner komma i god form innan du påbörjar hemresan, säger Caroline Starck.
Det är vanligare att man dricker alkohol på midsommar på landsbygden, där 37 procent är mest benägna att dricka just på midsommar, jämfört med i storstäder (26 procent).
Det är också olika mellan olika län. I Kalmar län dricker 52 procent på midsommar, i Uppsala län bara 27 procent.
Under vilken högtid är du mest benägen att dricka alkohol?
Midsommar: 32 %
Nyår: 23 %
Jul: 6 %
Valborg 2 %
Påsk: 1 %
Vet ej: 26 %
Oroar du dig för bakfulla bilister dag efter högtidsdag?
| Total | Kvinna | Man | 18-34 | 35-54 | 55 + | |
| Ja (totalt) | 70 % | 76 % | 65 % | 70 % | 70 % | 70 % |
| Ja, att jag ska vara det | 3 % | 2 % | 3 % | 5 % | 2 % | 2 % |
| Ja, för närstående/den jag åker med | 7 % | 7 % | 7 % | 13 % | 6 % | 4 % |
| Ja, att andra bilister är det | 67 % | 72 % | 61 % | 64 % | 68 % | 69 % |
| Nej | 28 % | 23 % | 34 % | 27 % | 28 % | 29 % |
| Vill ej svara | 2 % | 2 % | 1 % | 3 % | 1 % | 1 % |
(Obs, flervalsfråga)
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov på uppdrag av försäkringsbolaget If. Under perioden 23 april – 2 maj 2018 har sammanlagt 3 508 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor 18 år och äldre i Sverige.
If tips för nyktra midsommarvägar:
- Bestäm tidigt vem som ska vara nykter och köra, om ni inte ska sova över där firandet hålls.
- Åk aldrig med någon som druckit.
- Stoppa den som försöker sätt sig berusad vid ratten. Ta bilnycklarna om så krävs.
- Ring polisen om du misstänker att någon kör rattfull.
Foto: Pixabay
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

