If öppnar flaggskeppskontor i Mölndal

I juni öppnar försäkringsbolaget If ett flaggskeppskontor i Mölndal. 650 medarbetare följer med flyttlasset till huset som ska bli Sveriges bästa arbetsplats.
If gjorde sin första etablering i Göteborg 1999, i samband med att bolaget grundades. Idag är If Nordens största skadeförsäkringsbolag med över 100 kontor fördelade på sju länder i Norden och Baltikum.
”Sveriges bästa arbetsplats”
Nu flyttar If sitt Göteborgskontor till nya lokaler på Flöjelbergsgatan i företagsparken Södra Porten i Mölndal. Lokalerna är helt anpassade efter det faktum att kontoret framöver ska vara försäkringsbolagets Flagship Center – ett storskaligt kundcenter och centralnavet för försäkringsbolagets kundfrontsverksamhet. Inflyttning sker i mitten av juni.
– Vi ökar nu tempot i utvecklingen av bättre metoder och lösningar för våra kunder, och kontoret i Mölndal blir vår nya experimentverkstad, säger Louise Bråkenhielm, ansvarig för kundservice på If.
Det nya kontoret har utformats för att uppnå maximal effektivitet i verksamheten och bästa möjliga ergonomi för medarbetarna.
– I Göteborg jobbar flera hundra If-medarbetare hela dagarna med direkt kundkontakt. Syftet med arbetet är att säkerställa att våra kunder är rätt försäkrade och att vi finns där för dem när olyckan varit framme. If vill vara Sveriges bästa arbetsplats och nu satsar vi och etablerar ett kontor som våra medarbetare kommer känna sig stolta att gå till varje dag, säger Louise Bråkenhielm.
Ändamålsenliga lokaler
De nya lokalerna sträcker sig över sex våningsplan som har totalrenoverats inför att If flyttar in. Ytorna är öppna, stora och moderna och anpassade för både dagens verksamhet och framtida behov. Det finns plats för verksamheten att växa och utvecklas.
– Vi strävar efter ett tätare dagligt utbyte mellan våra olika funktioner och expertisområden. Lokalerna kommer att underlätta för teamen och olika funktioner att samarbeta, säger Louise Bråkenhielm.
Det nya kontoret kommer förutom kundservice även att hysa bland annat skadereglerare, produktutvecklare utredningsverksamhet, och Ifs trafiksäkerhetsforskning.
Attraktivt läge
Mölndal har ett bra läge med goda kommunikationer. Kontoret nås enkelt med både pendeltåg, spårvagn och buss. I området finns det gott om parkeringsplatser, vilket skapar möjlighet för alla anställda att få en parkeringsplats till en låg månadskostnad. Det är också lätt att ta sig till och från flygplatsen och alldeles nyligen färdigställdes en cykelbana in i området.
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder

Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
Här är de vanligaste klimatriskerna för svenska villaägare6.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
If och Anticimex har besiktat över 9 000 svenska småhus – och mer än var femte villa har brister som medför klimatrisker. Här är de vanligaste riskerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
