If Skadeförsäkring

Många motorcyklister omkommer på småvägar

25.4.2016 08:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Dela
När MC-förare omkommer sker det ofta på 50-sträckor – inte på motorvägarna. Många av olyckorna sker dessutom på sportmotorcyklar byggda för betydligt högre hastigheter än vägen tillåter.

Att våren är kommen betyder att landets motorcyklister äntligen får ta fram sina hojar igen. Tyvärr följer också olyckorna. Förra året skedde 43 MC-olyckor som var så allvarliga att de ledde till dödsfall, enligt Trafikverkets statistik.

Även om motorcyklister kan susa fram på motorvägar snabbare än någon annan oskyddad trafikant är det inte på dessa vägar de flesta dödsolyckorna sker. En analys av förra årets dödsfall visar istället att över en tredjedel, fjorton stycken, av de omkomna MC-förarna förolyckades på en väg med hastighetsbegränsningen 50 km/h eller lägre. Som jämförelse skedde sex dödsolyckor på vägar med hastighetsbegränsningen 90 km/h eller högre.

– Även om farten är högre på större vägar är de också generellt säkrare. 40- och 50-vägar har ofta fler kurvor och korsningar där en bil plötsligt kan svänga ut. I en sådan situation är motorcyklister självklart mer utsatta än bilister, särskilt om de kör fortare än vad som är tillåtet. säger Dan Falconer, motorexpert på If.

I nio av de fjorton dödsfallen på mindre vägar krockade motorcykeln med en bil eller lastbil. Sådana olyckor sker ofta i en korsning där bilisten svänger ut och antingen inte ser eller missbedömer avståndet till motorcykeln. I sådana situationer är det extra viktigt för både bilister och motorcyklister att vara uppmärksamma. I nästan hälften av dödsolyckorna på 40- och 50-vägarna var motorcykeln av typen Supersport, som är byggda för att ha snabb acceleration och hög toppfart.

– Att så många Supersportförare förolyckas på småvägar är anmärkningsvärt. Den typen av motorcyklar hör ju egentligen knappast hemma på sådana vägar, säger Dan Falconer.

Organisationen Sveriges Motorcyklister har i en tidigare analys kommit fram till att nästan en tredjedel av de förare som var inblandade i dödsolyckor mellan 2011 och 2014 inte hade MC-kort.

– Att man inte ska ge sig ut på vägarna när man saknar körkort är så självklart att det inte ska behöva sägas. Men att som motorcyklist hålla hastigheten är också helt avgörande, även om man tycker att vägen är torr och fin och ingen bil syns till, säger Dan Falconer.

Ifs säkerhetstips – så förbereder du motorcykeln inför sommaren

  • Kontrollera däcktrycket eftersom luften alltid minskar lite när motorcykeln har stått still över vintern. För lite tryck i däcken kan vara trafikfarligt.
  • Kontrollera nivån på batterivattnet (gäller ej slutet system).
  • Skruva fast batterikablarna ordentligt och kontrollera även att batteriet sitter fast.
  • Se över bromsarna och testbromsa, de sätter sig gärna om motorcykeln har stått ett tag. Ta det lugnt in i korsningar.
  • Har du nya däck – kör försiktigt de första milen då däcken är väldigt hala i början.
  • Personlig skyddsutrustning: Skyddande jacka, godkända mc-stövlar, ryggskydd, kvalitetshjälm och handskar.
  • Håll hastigheten och sätt dig inte på motorcykeln om du druckit alkohol.

För mer information om If följ oss på:

Facebook

Twitter

Instagram

Nyhetsrummet på if.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655

If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.  

Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.  

Vi är 10 000 anställda, fördelade  på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.  

If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.  

Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye