Rätt bilder ger snabbare hjälp efter krocken

De smarta telefonerna har gjort att i princip alla har en kamera med sig vart de än går. Förutom alla andra möjligheter kan detta vara till stor hjälp för den som råkar ut för något i trafiken.
Till försäkringsbolaget If kommer det varje månad in ungefär 100 bilder på olika typer av kollisioner mellan bilar – på parkeringar, vägar och i korsningar. Sådana bilder kan tillsammans med skadeanmälan göra stor nytta för att ärendet skall bli klart så fort som möjligt - problemet är att de ofta visar fel saker.
– Skickar kunder in foton är det ofta närbilder på bucklor och repor, men sällan sådana som är tagna på längre avstånd. Vilka skadorna är får vi veta i text i den vanliga skadeanmälan – det som verkligen kan hjälpa oss är bilder som visar hela situationen, säger Mathias Gustavsson, motorexpert på If.
Var stod bilen som blev påkörd? Var i rondellen var de två bilarna när krocken skedde? Fanns det bromsspår på platsen? Sådana frågor kan besvaras mycket lättare om rätt sorts bilder har tagits direkt efter händelsen.
– Ta några bilder med telefonen. De gör det mycket enklare att klara upp situationen, säger Mathias Gustavsson.
Små och stora krockar händer ofta – varje år får If in drygt 200 000 anmälningar om vagnskador. Påkörning bakifrån, backningsolyckor och skador på parkerade bilar är vanligast. Att dokumentera med bilder är ännu inte särskilt vanligt – bland de svenska If-kunderna skickas foton in i en halv procent av fallen. Det kan jämföras med företagets kunder i Norge, som skickar in bilder efter en tredjedel av alla incidenter.
Om man råkar ut för en kollision med ett annat fordon finns några enkla saker att tänka på.
– Ta varandras uppgifter, ta kort på varandras körkort. Ta bilder på håll. Kontakta sedan ditt försäkringsbolag. Hos oss kan man lämna in en skadeanmälan via internet eller telefon, båda går lika bra, säger Mathias Gustavsson.
Efter krocken - ta bilder som visar detta:
- Avståndet mellan bilarna och hur de står i förhållande till varandra
- Avstånd till vägkant eller räcken
- Längd på bromsspår
- Eventuella sikthinder som kan ha orsakat olyckan – träd, buskar, hus, murar eller staket
- Märkningar på vägen och eventuella skyltar i närheten
För mer information, kontakta Tobias Edlund, presskontakt, på 070 858 97 86 eller tobias.edlund@if.se
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

