If Skadeförsäkring

De flesta anser sig ha civilkurage

Dela
Viljan att visa civilkurage är hög i Sverige. Tre av fyra uppger att de skulle ingripa om de ser att någon utsätts för hot eller våld. Det visar en undersökning från försäkringsbolaget If som presenteras för att uppmärksamma Raoul Wallenbergs dag.

I dag är det Raoul Wallenbergs dag, den nationella dagen för medmänsklighet och civilkurage. En stor majoritet av svenskarna, 73 procent, uppger att de skulle ingripa om en annan person blir utsatt för hot eller våld. Det visar en undersökning bland 3 591 personer om civilkurage som If gjort.

- Resultatet tyder på stort civilkurage bland svenskarna. Åtminstone är det ambitionen de flesta har. Vid en verklig situation kan det givetvis vara svårt att veta hur man reagerar, säger Caroline Uliana, informationschef på If.

Vi är mer benägna att hjälpa barn och kvinnor, där 85 procent respektive 76 procent skulle ingripa. Om en man blir utsatt för hot eller våld uppger 58 procent att de skulle ingripa.

- Det är viktigt att vi inte blundar eller struntar i att en medmänniska utsätts för våld. Civilkurage är en förutsättning för att vi ska känna oss trygga med att om något allvarligt händer så finns hjälp från omgivningen. Vi har tyvärr sett tendenser på senare tid att folk filmar med sina kameror istället för att hjälpa till. Att dokumentera kan vara bra, men att hjälpa en person i nöd är viktigare, säger Caroline Uliana.

Att ingripa mot brott kan vara förenat med fara. Polisen uppmanar därför till att i första hand kontakta dem genom att ringa 112.

Undersökningen:

Skulle du ingripa om du bevittnade följande?:

Barn som utsätts för hot/våld 85 %
Kvinna som utsätts för hot/våld 76 %
Man som utsätts för hot/våld 58 %
Snittvärde 73 %

Tips - om du blir vittne till ett pågående brott:

Vänd dig direkt till någon annan i mängden: "Kan du och jag göra något här?" Då får man med sig en till och slipper agera ensam.

Beroende på vem man är och vad man har för förmåga kan man ingripa. Då kan man gripa personen. I brott som det är fängelse i straffskalan på och som man ser på flyende fot, får vem som helst gripa och hålla kvar gärningspersonen tills polisen kommer.

Stanna och hjälp offret när allt är över, så offret inte står kvar alldeles ensam med chocken. Berätta för polisen vad du har sett.

Dokumentera med foto eller film. Skriv ned signalement eller andra kännetecken på gärningspersonen.

Källa: Citypolisen i Stockholm

Undersökningen gjordes av YouGov på uppdrag av If med 3 591 svarande i mars 2014.

För ytterligare information: Daniel Claesson, Pressansvarig If Sverige. Mobil: 076-634 59 19 E-post: daniel.claesson@if.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655

If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.  

Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.  

Vi är 10 000 anställda, fördelade  på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.  

If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.  

Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye