Ifs Säkerhetsnål uppmärksammar arbete för barns berättade

Ilona Awrohum, 25, verksamhetsansvarig på Berättarministeriet i Södertälje, tar i dag emot Försäkringsbolaget Ifs stipendium Säkerhetnålen på 50 000 kr för sitt arbete med att inspirera barn och unga att utveckla sitt berättande.
Svenska ungdomar har tappat i läs – och skrivförmåga enligt OECD:s PISA-rapport*. Detta är ett allvarligt problem som i förlängningen kan göra det svårare att ta till sig viktig kunskap och göra sin röst positivt hörd i samhället. En färsk undersökning** som Ungdomsbarometern gjort på uppdrag av If visar att unga ratar längre texter och att en av tre sällan eller aldrig läser böcker.
Ilona Awrohum har i många år arbetat med unga i Södertälje på olika sätt och hon vet att behovet av prestigelöst stöd och hjälp uppskattas av barnen och ungdomarna som kommer till Berättarministeriets skrivarverkstäder.
‒ Under min uppväxt uppmuntrade min mamma mig i mitt skrivande och jag vet att många ungdomar här inte får den möjligheten till hjälp hemifrån. Därför känns det naturligt för mig att ta ett samhällsansvar här i Södertälje. Jag vill ge alla en möjlighet att känna sig trygga i det skrivna ordet och därmed aktivt delta i samhället, säger Ilona Awrohum.
Berättarministeriets verksamhet vänder sig till barn och unga mellan 8-18 år i områden med hög arbetslöshet. Kärnverksamheten är skrivarverkstäder, en i Södertälje och en i Järva (Husby centrum). Fram till 2015 planeras ytterligare två i Stockholmsområdet och en i Malmö eller Göteborg. Berättarministeriet är en icke vinstdrivande verksamhet och är ett samverkansprojekt mellan kommun, näringsliv och den ideella sektorn. Initiativtagare till Berättarministeriet är stiftelsen Culture without Borders och övergripande verksamhetsansvarig är författaren och journalisten Dilsa Demirbag-Sten.
– Om man vill vara med och påverka samhället på ett positivt sätt så är det viktigt att kunna uttrycka sig väl både i tal och i skrift. Genom sitt engagemang inspirerar Ilona Awrohum barn och ungdomar till att utveckla sitt läsande och skrivande, och därför får hon Ifs Säkerhetsnål. Med Ilona som förebild vill vi lyfta ett ämne som är viktigt för hela vår demokrati, säger Caroline Uliana, informationschef på If.
* PISA är en internationell studie som startades av OECD 1997. Den syftar till att utvärdera utbildningssystemen i världen vart tredje år genom att bedöma 15-åringars kunskaper i ämnena: läskunskap, matematik och naturvetenskap. Över 70 länder och ekonomier har hittills deltagit i PISA-undersökningen.
**Undersökningen genomfördes av Ungdomsbarometern på uppdrag av If Skadeförsäkring. Den genomfördes som en onlineundersökning mellan den 27 mars och 10 april 2013. Totalt svarade 986 ungdomar mellan 15-24 år på undersökningen.
För ytterligare information vänligen kontakta: Caroline Uliana, Externinformationschef If Sverige. Mobil: 070-628 23 63 E-post: caroline.uliana@if.se
Ifs Säkerhetsnål
Ifs Säkerhetsnål är ett stipendium på 50 000 kronor som från försäkringsbolaget If delas ut till en ung person som brinner för att stötta och hjälpa andra unga i utsatta situationer. Stipendiet delas ut en
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Flest antal sjukskrivningar på grund av stress på två decennier – se regionala siffror19.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan början av 2010-talet har antalet stressrelaterade sjukskrivningar ökat. I slutet av förra året var antalet sjukskrivna till följd av stress högre än på nästan två decennier, visar statistik från Försäkringskassan. – Arbetsgivare måste bli bättre på att skapa en hållbar arbetsmiljö, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.
Stenskottssäsongen är här – så stor är risken att drabbas i din region13.3.2025 09:48:57 CET | Pressmeddelande
Under våren ökar risken för stenskott och glasskador på vindrutan. En sammanställning från If visar att risken för att drabbas av stenskott under bilkörningen varierar stort beroende på var i landet man bor. – Gotlänningar löper minst risk att få rutan förstörd av grus och sten, trafikanter runt Stockholm och Uppsala är värst drabbade, säger If:s motorexpert Johan Granholm.
If varnar för ökat antal fysiska bedrägerier mot äldre19.2.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Ett flertal If-kunder har den senaste tiden utsatt för fysiska bedrägerier där gärningspersonerna gör hembesök och utger sig från att komma från bland annat If. De drabbade kunderna är främst äldre personer. – Vi vill understryka att varken vi eller andra seriösa aktörer gör hembesök på det sätt som sker i dessa fall, säger Ann Hassel Tano, utredningschef på If.
Backventil den mest hållbara åtgärden enligt unikt forskningsprojekt18.2.2025 08:02:00 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med forskningsinstituten CICERO och IVL Svenska Miljöinstitutet har If låtit undersöka hur hållbara olika åtgärder är för att skydda hem mot extrem nederbörd och för att förebygga skador. Analysen visar att backventilen är den åtgärd som mest sannolikt både minskar kostnader och utsläpp.
If uppmanar till försiktighet under sportlovet – knäskador ökar markant13.2.2025 14:13:28 CET | Pressmeddelande
Under sportlovet ökar risken för skador, för såväl barn som vuxna. Några av de vanligaste skadorna under perioden, enligt Ifs skadestatistik, är snedvridet knä och fraktur på knä eller ben. – De flesta av oss ställer sig på ett par skidor endast ett fåtal gånger per år, så var rädd om dig och överskatta inte din förmåga, säger Ifs personskadechef Jenny Grimstig.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum