Försäkringsbedrägerier dold kriminalitet som kostar 10 miljoner om dagen

Antalet brott ökar, och värst är det med bedrägerier. Förra året anmäldes det 111 818 bedrägeribrott i Sverige. Den siffran väntas stiga till 150 000 stycken år 2014, vilket är en ökning med 34 procent. Identitetsstölder och internetbaserade bedrägerier är de kategorierna som polisen ser allt mer av.
Det visar en rapport gjord av bland annat Polisen och Brottsförebyggande rådet.
Men mörkertalet är mycket stort. En gigantisk, dold kriminalitet som sällan polisanmäls och därmed inte hamnar i Brås statistik, är försäkringsbedrägerier. Det är långt vanligare med försäkringsbedrägerier än vad man kan tro. En uppskattning är runt 100 000 fall per år. Om den siffran stämmer, pratar vi om den största dolda enskilda brottstypen i Sverige.
Dagens uppskattade totalkostnad för försäkringsbedrägerier är enligt bedömare omkring 10 miljoner kronor per dag, eller 2-4 miljarder kronor för branschen.
Internet svämmar över av goda råd. Sök på ”försäkringsbedrägeri” på Google. På några sekunder får du utförliga tips på hur du kan fixa en ny TV till hur du eldar upp din bil på bästa sätt. Och många som haft inbrott ”plussar på” med påhittade verktygslådor och märkeskläder.
Falska försäkringsfall där anmälda brott eller händelser är helfejkade är det största bedrägerirelaterade problemet för If. Vi utreder ca 1 200 -1 400 oklara försäkringsfall per år och de flesta gäller om den anmälda skadan hänt eller inte, exempelvis bilstöld eller inbrott. Till antalet är de så kallade på plussningarna fler, men de kostar å andra sidan mindre. Största mörkertalet finns bland bilbränderna.
- Man kan bara spekulera i varför försäkringsbedrägerier av så många inte uppfattas som ett brott. Kanske för att det inte finns någon identifierbart offer som blir av med pengarna, ”det är ju bara försäkringspengar”, säger Göran Kellner, utredningschef på If.
Sedan 1979 har försäkringsbedrägerier en egen brottskod hos BRÅ: 0929 med en straffsats på 6 månaders fängelse för normalbrott och upp till 6 års fängelse för grovt brott. Det är det här som är så svårt att förstå. Varför laglydiga medborgare, som i vanliga fall inte för en sekund skulle överväga att begå ett brott som kan ge fängelse, inte ens ser brottet i ett försäkringsbedrägeri.
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

