Allt fler dör i bränder
- Utvecklingen går åt fel håll. Vi har haft några bra år med få omkomna. Då minskar intresset för de här frågorna, och jag tror att folk har börjat glömma att batterierna i brandvarnarna måste bytas då och då. En brandvarnare utan batteri är som att inte ha någon brandvarnare alls, säger Björn Jonason, produktspecialist på If.
Under 2008 omkom 114 personer i bränder. Inte sedan 2003, då hela 134 personer dog, har så många personer omkommit i bränder i Sverige. Det visar statistik från Räddningsverket och Svenska Brandskyddsföreningen.
En tidigare undersökning som försäkringsbolaget If gjort, visar att över hälften av de tillfrågade personerna testar batterierna högst en gång per år. Var fjärde person uppgav att de aldrig testar batterierna i hemmet, eller att de gör det mer sällan än en gång om året.
Under 1990-talet låg antalet dödsbränder på en relativt hög nivå med 130 döda i snitt per år, även om den minskar något till 124 per år om man räknar bort offren från brandkatastrofen i Göteborg 1998 då 63 ungdomar miste livet i en diskobrand.
Antal sålda och installerade brandvarnare ökade därefter år från år och med en topp under 2003 och 2004, vilket med stor säkerhet har bidragit till den glädjande utvecklingen med färre döda i bränder. Till och med 2007 hade knappt 96 personer i snitt omkommit per år under 2000-talet. Men nu ser alltså den trenden ut att brytas.
- Det är livsviktigt att ha fungerande brandvarnare hemma. Dessutom behöver man en brandsläckare och gärna också en brandstege, om man har sovrum på andra våningen och bor i villa, säger Björn Jonason.
Rökning är den största orsaken till dödsbränder i hemmet. December är den mest olycksdrabbade månaden. Mer än hälften av de omkomna var över 60 år.
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seOm
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
