If Skadeförsäkring

Bilolyckor vanligt på utlandssemestern

Dela

Var fjärde semesterresa till utlandet sker med bil. Vare sig man tar med den egna bilen eller hyr på plats så finns det några saker att tänka på för en säker resa och för att man ska slippa otrevliga överraskningar. 

Förra året gjorde svenskarna 2,5 miljoner semesterresor med bil till utlandet. Siffror från If visar att cirka 20 000 skador på bil under semester utomlands anmäldes till försäkringsbolagen under 2005. 

– Det är viktigt att förbereda sig ordentligt innan man ger sig iväg. Både vara säker på att man vet vilka regler som gäller i det land man ska besöka och att man har med sig alla relevanta dokument, säger Dan Falconer, motorexpert på If. 

Egen bil 

I Spanien, Italien, Portugal och Österrike är det numera lag på att ha en CE-godkänd reflexväst i bilen. Detta gäller även om man bara är på genomresa i landet. Enligt Vägverket finns det inga planer på att införa samma regler i Sverige. 

– Även om det inte finns några krav på reflexväst i Sverige så tycke jag att alla borde ha en i bilen. Om man blir stående vid vägrenen i mörkret är man i princip osynlig för andra bilister, säger Dan Falconer. 

Grönt kort, som fungerar som ett bevis för att bilen är trafikförsäkrad, behövs framför allt i Östeuropa. Hela listan över länder som kräver grönt kort hittar du på www.if.se/resamedbil. Kortet beställer man från sitt försäkringsbolag. 

Hyrbil 

Planerar man att hyra bil på plats är det bra om det kan ske via en svensk biluthyrare. Alla de stora biluthyrarna har svenska kontor och kan förmedla bilar i nästan hela världen. Fördelen är att dessa går att anmäla till Allmänna Reklamationsnämnden om det skulle uppstå en tvist. 

Man bör noga gå igenom försäkringsskyddet innan man hyr bil. Kontrollera noga vilka självrisker som gäller, att motsvarande svensk försäkringsomfattning ingår, om skyddet är beloppsbegränsat och att förare och passagerare omfattas av försäkringen. Om självriskerna är mycket höga kan det finnas anledning att köpa till ett självriskelimineringsskydd. 

– Exempel på försäkringar som uthyraren gärna säljer på en men som kanske inte behövs är olika typer av förar- och olycksfallsförsäkringar. Dessa ingår oftast i hyrbilens försäkring. Utökad ansvarsförsäkring är en annan typ av försäkring som man ofta erbjuds. Men det behövs bara om man ska bila i USA, säger Dan Falconer. 

När man hyr är det också viktigt att lusläsa kontraktet. Be att få ett kontrakt på engelska. Kontrollera särskilt klockslag för återlämnande och om bilen ska ha full tank. 

Checklista inför bilsemestern 

• Ta med registreringsbevis för bilen. 
• Sätt på ”S-märke” på bilen. 
• Se till att du har en skadeanmälan i bilen. 
• Varningstriangel är obligatorisk i de flesta länder. 
• Kontrollera att reservhjulet har luft. 
• Beställ "Internationellt försäkringskort för motorfordon" så kallat ”Grönt kort” från ditt försäkringsbolag. 
• Kolla så att försäkringen gäller i alla länder du tänker köra i och om du behöver köpa någon tilläggsförsäkring för bilen. 
• I vissa länder måste bilen ha elektronisk startspärr (Immobilizer) för att stöldförsäkringen ska gälla. 
• I vissa länder bör bilens registreringsnummer vara ingraverat i bilens samtliga glasrutor. 


För ytterligare information: Ulf Bäckman, informationschef i Sverige. Mobil: 070 539 96 41 

If Skadeförsäkring är Nordens ledande skadeförsäkringsbolag med cirka 3,6 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Ifs premieinkomst uppgick år 2005 till 37 miljarder svenska kronor och antalet anställda är 6 600. If ingår i finanskoncernen Sampo Plc.

Kontakter

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655

If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.  

Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.  

Vi är 10 000 anställda, fördelade  på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.  

If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.  

Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye