If Skadeförsäkring

Leif Victorin och Bengt Åke Fagerman - nya ledamöter i If Skadeförsäkring Holdings styrelse

Dela

Till nya ledamöter i If Skadeförsäkring Holding AB har Leif Victorin och Bengt Åke Fagerman utsetts. De ersätter Ulf Spång och Magnus Ohlsson.

Leif Victorin är tillförordnad vd i Skandia och ledamot i Skandias styrelse. Bengt Åke Fagerman är vice vd i Skandia Liv.

Sedan tidigare ingår Kari Stadigh, ordförande (Sampo), Odd Arild Grefstad (Storebrand), Markku Hyvärinen (Varma-Sampo), Peter Johansson (Sampo), Idar Kreutzer (Storebrand) och Patrick Lapveteläinen (Sampo) i If Skadeförsäkring Holdings styrelse.

Caroline Rosén, chef Investerarrelationer + 46 70 589 00 37, +46 70 589 00 37
Helena Dyrssen, informationschef + 46 8 788 233 5, +46 70 529 23 35

Kontakter

Om

If Skadeförsäkring
If Skadeförsäkring

106 80 Stockholm

0771-655 655

If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.  

Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.  

Vi är 10 000 anställda, fördelade  på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.  

If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.  

Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye