Museernas oberoende kräver mer än en lag
– Vi välkomnar en museilag som stärker museernas självständiga ställning och viktiga roll som kunskapsinstitutioner. Men vi ser också ekonomin som en kärnfråga då museerna ska leva upp till de nya kraven, säger Mats Persson, generalsekreterare vid Sveriges Museer.
De svenska museerna tar årligen emot över 26 miljoner besökare, deras verksamhet ska vara anpassad för alla och göras tillgänglig över hela landet. Den nu antagna museilagen utgår från att det övergripande syftet för museerna är att bidra till samhället och dess utveckling genom att främja kunskap, kulturupplevelser och fri åsiktsbildning. Samtidigt har många museer en ansträngd ekonomisk situation och tvingas till att prioritera ner och bort. Detta faktum måste diskuteras för att målsättningen med lagen ska uppnås, hävdar Sveriges Museer.
Satsningen som regeringen valt att göra på Riksantikvarieämbetet, där en stor mängd nya och viktiga uppdrag riktade särskilt till museer ingår, ser Sveriges Museer som en möjlighet för att bygga upp en stödfunktion som på sikt kan stärka museerna. Den nu beslutade museilagen sätter frågan om hur museernas samlingar kan digitaliseras, kompletteras och sättas in ett sammanhang på ett hållbart sätt i förnyat fokus, inte minst eftersom digitaliseringsfrågan är en av de viktigaste finansiella utmaningarna för museerna.
– Museernas självständighet och konsekvenserna av museilagen är centrala framtidsfrågor för museerna. Därför väljer vi att sätta frågan i fokus när Museidagen genomförs under årets politikervecka i Almedalen, säger Mats Persson.
För mer information
Mats Persson, generalsekreterare Sveriges Museer, 0708-11 60 40, mats.persson@sverigesmuseer.se
Kontakter
Mats PerssonGeneralsekreterare
Tel:0708-11 60 40mats.persson@sverigesmuseer.seOm
Sveriges Museer bildades 2004. Vi tar tillvara och driver den svenska museisektorns gemensamma intressen. Med drygt 240 medlemmar representerar vi stora delar av Museisverige.
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Nu börjar sökandet efter Årets museum 202631.10.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Varje år uppmärksammas ett svenskt museum som på ett tydligt sätt vågar tänka nytt och levererar verksamhet i toppklass. Nu inleds arbetet med att utse Årets museum 2026 – och vem som helst kan vara med och påverka vem som får utmärkelsen genom att skicka in ett förslag.
Kulturpolitisk samling 2025 fokuserar på kompletterande finansiering7.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 13 oktober möts kulturaktörer, näringslivsföreträdare, politiker, forskare och myndighetspersoner på Kulturhuset Stadsteatern för att diskutera frågan om kompletterande finansiering av kulturlivet.
Satsning på museerna i kulturbudgeten20.9.2025 10:59:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår tio miljoner i extra till museerna i budgetpropositionen för 2026. 7 miljoner kronor per år tillförs under perioden 2026–2028 för att stärka verksamheten vid stiftelsemuseerna Nordiska museet, Skansen, Tekniska museet och Arbetets museum. Därutöver avser regeringen att avsätta 3 miljoner kronor till Sveriges Museer för en förstudie kring ett nationellt museikort.
Museerna lockar fler besökare i sommar12.9.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges museer lockade 7,3 miljoner besökare under sommaren 2025 – en ökning med 2 procent jämfört med i fjol. Det visar Riksförbundet Sveriges Museers sammanställning av medlemsmuseernas besökssiffror för juni-augusti.
Unga vuxna sökes – ny rapport visar vägen mot museernas framtida relevans24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Varför har många museer svårt att nå unga vuxna – och vad krävs för att bygga hållbara relationer med dem? Det är utgångspunkten för Sveriges Museers nya rapport Unga vuxna sökes – Läget i landet enligt 77 museichefer, som släpps i samband med Almedalsveckan 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
