
Kommunerna erbjuds bli delägare i Inera
Nu erbjuds samtliga kommuner i Sverige att bli delägare i Inera AB. Därmed kan de enklare använda Ineras tjänster och dra nytta av bolagets erfarenheter från e-hälsoområdet.
Inera AB har hittills varit helägt av samtliga landsting och regioner. Nu har de tidigare ägarna sålt merparten av sina aktier till SKL Företag AB, som formellt tog över ägarskapet den 16 mars. Och nu erbjuds alltså alla kommuner i Sverige att köpa aktier i Inera AB. Kommuner, landsting och regioner kommer alla att kunna äga fem aktier vardera i bolaget.
- Den stora vinsten för kommunerna är att de som delägare kan använda Ineras tjänster utan föregående upphandling, och att möjligheterna till samverkan för utveckling ökar, mellan kommunerna och mellan kommuner och landsting. Det kommer att betyda mycket för den fortsatta digitaliseringsutvecklingen i offentlig sektor, säger Lena Dahl, tillförordnad vd för SKL och vd i SKL Företag AB.
Syftet med förvärvet är att enklare kunna utveckla gemensamma digitala lösningar som bidrar till att effektivisera verksamheterna i kommuner, landsting och regioner. Hittills har Ineras verksamhet varit inriktad på hälso- och sjukvårdsområdet, men genom förvärvet ska företaget successivt kunna stödja utvecklingen av digitala tjänster inom betydligt fler verksamhetsområden, till exempel skola, omsorg och samhällsbyggnad.
- Vi ser att vi inom Inera har hög kompetens och många lösningar som vi kan återanvända för tjänster inom olika kommunala verksamhetsområden. Som ett bolag inom SKL-koncernen får vi dessutom nära till den kunskap om kommunerna som SKL:s medarbetare har. Successivt kommer vi nu att kunna vidga våra tjänster, säger Johan Assarsson, vd för Inera AB.
En tredje viktig part i det fortsatta utvecklingsarbetet är SKL Kommentus, som i ännu större utsträckning kommer att kunna erbjuda gemensamma upphandlingar och underlag för upphandlingar.
- Genom våra tjänster kan kommunerna använda sina resurser mer effektivt. Medan Inera står för de grundläggande förutsättningarna för en tjänst, är det ändå företag på marknaden som ska leverera lösningarna, och det är här vi kommer in, säger Eva-Lotta Löwstedt Lundell, vd för SKL Kommentus.
Kontakt:
Lena Dahl, vd SKL Företag, telefon 08-452 75 05
Johan Assarsson, vd Inera AB, telefon 070-249 17 24
Eva-Lotta Löwstedt Lundell, vd SKL Kommentus, telefon 070-270 37 98
Kontakter
KUNDSERVICE, FELANMÄLAN OCH SUPPORT
Tel:0771 - 25 10 10Om
Det här är Inera
Inera är ett digitaliseringsbolag som bidrar till välfärdens utveckling. Vi är Sveriges digitala ingång till hälsa, vård och omsorg och utvecklar digital infrastruktur för en sammanhållen välfärd.
Inera, som ägs av regioner, kommuner och SKR Företag, har i uppdrag att skapa förutsättningar för att digitalisera välfärden. Genom att förse ägarna med gemensam digital infrastruktur och arkitektur samt ett stort antal tjänster bidrar Inera till en säker, jämlik och effektiv vård och omsorg.
Vi har ett nationellt utbud av tjänster, information och kunskapsstöd som är tillgängliga för invånare och välfärdens medarbetare. Inera utvecklar och förvaltar ett 40-tal tjänster inklusive 1177, Nationell patientöversikt, identifieringstjänsten SITHS samt kunskapsstöd genom Vårdhandboken med flera.
Inera utvecklar och förvaltar även digital infrastruktur – grundfundamentet för en sammanhållen välfärd. Det gör att digitala lösningar kan fungera ihop på nationell nivå och välfärdens aktörer kan samverka på ett effektivt och säkert sätt.
Följ Inera AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Inera AB
Ineras styrelse utser Patrik Sundström till ordinarie vd20.12.2023 10:07:13 CET | Pressmeddelande
Inera meddelar idag att bolagets styrelse utsett Patrik Sundström till vd. Patrik Sundström har sedan juni 2023 varit tillförordnad vd.
Ny tillförordnad vd för Inera7.6.2023 15:14:53 CEST | Pressmeddelande
Peter Arrhenius lämnar Inera och Patrik Sundström blir ny tillförordnad vd.
1177, UMO och Youmo hbtqi-certifierade26.1.2023 11:18:09 CET | Pressmeddelande
Den nationella redaktionen för 1177.se och redaktionerna för UMO och Youmo har blivit tilldelade RFSL:s hbtqi-certifiering. Certifieringen är en kvalitetsstämpel som visar att redaktionerna arbetar strategiskt för att synliggöra och utmana normer som kan leda till att människor behandlas ojämlikt.
Det går bra att ringa 117727.5.2022 11:07:46 CEST | Pressmeddelande
Telefonitjänsten 1177 har en mindre driftstörning i ett stödsystem men det finns en reservlösning och därför går det bra att ringa in till tjänsten som vanligt. Köerna är för närvarande normala. Arbete pågår för att lösa störningen i systemet. Störningen är åtgärdad.
Inera har tecknat ramavtal för utveckling och förvaltning av applikationer4.5.2022 15:31:18 CEST | Pressmeddelande
Ett stort förändringsarbete pågår inom Ineras organisation med ambitionen att säkerställa rätt och kostnadseffektiv bemanning med kompetens inom utveckling och förvaltning av applikationer. Inera har nu meddelat tilldelning och tecknat ramavtal med leverantörerna i den stora ramavtalsupphandling som har genomförts och som vi har informerat om tidigare.
Inera AB