
Jättesatsning på unikt projekt på Vallåsen

Den 6 november inviger Branäsgruppen den senaste jättesatsningen på Vallåsen. En Snöfabrik för 7,5 miljoner kronor. Satsningen är en del av gruppens uttalade mål att bli bäst i Norden på att spara och producera snö.
Att driva skidanläggning på Hallandsåsen innebär en del extra utmaningar. En av de större är givetvis klimatet. Dygnen med minusgrader är få och utspridda vilket gör att arbetet med att lägga snö blir svårplanerat. Detta medför att anläggningens öppnings- och avslutningsdatum blir oerhört svåra att planera och kommunicera. I nästa steg problematiseras rekrytering och schemaläggning för personal. Och på den nedersta raden står det givetvis att utan snö har vi ingen verksamhet och därmed ingen omsättning.
Sedan ett par år har Branäsgruppen arbetat i ett projekt kallat "Spara Snö". Alla anläggningar är inblandade och arbetar utifrån sina förutsättningar. I Vallåsen har projektet pågått i ett år och lärdomarna har varit många. Målet med projektet är att över sommarmånaderna kunna spara en grund för kommande säsongs snöläggning, en besparing i både tid och pengar.
Nu kompletteras projektet med en snöfabrik i Vallåsen. Konstruktionen möjliggör produktion av snö i plusgrader. Den kommer att producera snö mellan oktober och april och kommer att möjliggöra en rekordtidig premiär för skidåkning i södra Sverige till säsongen 2018-19.
I år startas den 1 november och förhoppningen är en vit jul. Resten av säsongen 2017-18 ägnas åt att bättra på skidområdet för att förlänga säsongen och målet är att fira påsk på snö i Vallåsen.
När maskinen är intrimmad kommer den att producera 210 kubikmeter snö per dygn. För att ställa det i relation är ett lastbilsflak ca 10 kubikmeter, alltså produceras motsvarande 147 lastbilsflak per vecka.
Maskinen ställer höga krav på renheten i vattnet vilket gjort att Vallåsen valt att borra ett dedicerat borrhål och inte ta vattnet från närliggande vattendrag eller egna dammar som görs till det ordinarie snösystemet. Vattenåtgången är relativt låg och det är viktigt att poängtera att inget vatten förbrukas, när snön smälter rinner vattnet tillbaka till källan.
I projektet har stor hänsyn tagits till miljöpåverkan och Vallåsen samarbetar med Peak Innovation för minsta miljöpåverkan. Hela Branäsgruppen använder sedan fem år endast energi från förnyelsebara källor.
Snöfabriken har tillsammans med övriga satsningar i projektet runt snön skapat utrymme för två helårstjänster på Vallåsen.
Nyckelord
Kontakter
Anders KjällströmVD Branäsgruppen
anders.kjallstrom@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs, Kungsberget, Vallåsen, Ulricehamn Ski Center, Storstenshöjden och Tolvmannabacken. Senaste vintern resulterade i boenderekord. Inför kommande säsong planeras nu ytterligare storsatsningar på anläggningarna.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.