Apollo lanserar resor för Sveriges största målgrupp

– Det har länge funnits en stor efterfrågan på soloresor och vi ser att svenskarnas resemönster och livsstil förändras till att bli allt mer självständig. Allt fler söker sig på egen hand till nya äventyr – inte nödvändigtvis för att man vill vara ensam utan istället för att på egen hand upptäcka nya miljöer, kulturer och bekantskaper, säger Clara Larsson, pressansvarig på Apollo.
Idag lanserar Apollo ett stort antal resor anpassade för soloresenärer. I och med detta ombrandar Apollo också sina koncepthotell under utvalda veckor i sommar. Familjekonceptet Apollo Mondo Family blir Apollo Mondo Solo Family, vuxenhotellet Apollo Mondo Duo blir Apollo Mondo Solo och Apollo Sports blir till Apollo Sports Solo. Under veckorna bjuder hotellen på fullspäckade program och sociala samankomster, med bland annat vinprovning, picknick i solnedgången, mingel, yoga, träning och gemensamma middagar.
– Vi har konstruerat olika typer av soloresor så att de ska passa för olika livsfaser och livsstilar, vare sig du reser helt själv och vill koppla av på ett vuxenhotell, är en singelförälder och vill resa iväg med dina barn eller helt enkelt vill träffa likasinnade på ett av våra träningshotell, säger Clara Larsson.
Utöver soloveckorna på Apollos koncepthotell har researrangören tagit bort enkelrumstillägget på utvalda avresor och skapat mer förmånliga paket för föräldrar som reser själva med sina barn.
– Att göra det enklare att resa på egen hand skapar också en större frihet hos våra kunder, att utan att kompromissa kunna resa när och var man vill och uppleva semestern i den takt man själv vill. Det finns såklart de som tycker att det är lite läskigt att resa helt ensamma med det vill vi gärna ändra på – att resa solo är fantastiskt. Upplevelsen fokuseras på dig och ofta träffar du massor av härliga människor längs resan gång, säger Clara Larsson.
Apollo Mondo Family Solo
Vecka 31 anordnas en solovecka för de som reser själva med barn till familjehotellet Kipriotis Maris på den grekiska ön Kos. Denna vecka ingår barnklubb, sociala samankomster, morgonyoga och barndisco så att både stora och små får chansen att aktivera sig och träffa nya vänner.
Från och med den 10 juni till 11 augusti erbjuder Apollo dessutom extra förmånliga priser för föräldrar som reser själva med sina barn till: La Pared på Fuerteventura, Kipriotis Maris på Kos, Almyra Hotell och Village på Kreta, Sitia Beach på Kreta och Gold Island i Turkiet.
Apollo Mondo Solo
Vecka 38 anordnas en solovecka på vuxenhotellet Milna Osam på Brac i Kroatien. Veckan riktar sig till de soloresenärer som vill koppla av och rå om sig själva med möjlighet att träffa likasinnande under mingel, härliga middagar eller vinprovningar.
Apollo Sports Solo
Under vecka 34 och 47 anordnas soloveckor på träningshotellet La Pared på Fuerteventura med extra förmånliga priser för soloresenärer. Veckan bjuder på massor av träning, yoga och surf. Dessutom arrangeras mingel, fester, picknick i solnedgången och jacuzzibad.
Från och med nu och fram till september är dessutom enkelrumstillägget bortplockat från alla bokningar till träningshotellet La Pared.
Läs mer om Apollos soloresor: https://www.apollo.se/resor/soloresor
Nyckelord
Kontakter
Clara LarssonPressansvarig
Tel:073-403 86 39clara.larsson@apollo.seBilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravelsamt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är TravelLife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo och Jettime utökar samarbetet15.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från april 2026 till april 2028. Avtalet omfattar både sommar- och vintertrafik och stärker samarbetet mellan de två företagen, så att ännu fler semesterresenärer kan njuta av direktflyg, skandinavisktalande kabinpersonal och service på deras nivå.
AI ska hjälpa Apollos kunder att snabbare hitta sin nästa drömresa11.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Inför vintersäsongen lanserar Apollo två AI-drivna bildprojekt som både höjer kvaliteten i de digitala kanalerna och gör webb och app mer tillgängliga för alla. Lösningarna, utvecklade tillsammans med CRMK, ger stora tidsbesparingar och en bättre kundupplevelse.
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
Sundsvallsbornas nya Greklandsfavorit tar fart2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollos nya direktflyg till Ioannina är redan över 20 procent såld. Det gör nyheten från Sundsvall till en av de bästa säljande charterlinjerna från regionala flygplatser i Sverige!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

