Späckat program för Johan

− Två tävlingshelger på raken. Det innebär ännu mindre tid hemma, men annars är det en ganska normal vecka, säger Kristoffersson under onsdagen, enda hemma-dagen för den här gången.
Så hur ser en vardagsvecka ut för en professionell motorsportatlet? Häng med på Johans berättelse från målgången i Slovakien i söndags till fredagens test på Zandvoort.
− Efter avslutad tävlingshelg är det alltid debriefing med teamet. I detalj går vi genom informationen på alla fyra bilarna. Eftersom vi har så många bilar och det är tätt mellan heaten hinner man inte få med sig allt under pågående tävling.
Måndagen blev sedan resdag, i Johans fall till Hannover och Volkswagen Motorsport.
− På tisdag förmiddag körde jag simulator för att förbereda mig för Zandvoort. Dessutom har jag och min ingenjör Richard Browne gått igenom allt positivt och negativt från Slovakien ytterligare en gång och analyserat data från vårt test i Holland tidigare i år. Vi har tittat på vad som fungerade då och jämfört med vad vi vet nu efter några tävlingar.
Johan bestämde sig också för en ombokning av flygbiljetter för att hinna hem en kort sväng till Arvika, en hemmavistelse som visade sig bli kortare än det var tänkt.
− En försening gjorde att jag missade anslutningsflyget till Oslo. Det blev fem timmars extra väntan i Frankfurt och hemkomst klockan tre på natten istället för åtta på kvällen.
Onsdagen blev i alla fall ostörd på hemmaplan, och gav lite tid med familjen.
− Vi tog en lite längre frukost och så cyklade jag och Zandra med Colin till dagis.
Ovanpå det en löptur och packa om väskan.
− Och så en sväng till verkstaden för att kolla lite vad som händer inför kommande rallytävlingar. Det är ju snart dags för Sydsvenska rallyt, påminner Johan.
Torsdag lika med ännu en resdag.
− Med trackwalk när vi kommer fram på eftermiddagen och planering av fredagens två test.
Därmed är vi framme vid nästa tävling, på den över 70 år gamla Zandvoort-banan, i sanddynerna väster om Amsterdam.
− En gammal hederlig bana, där det inte finns så stora avåkningszoner. Åker man av är man borta, men det är en utmaning jag gillar. En ganska kuperad bana, med en del blinda kurvor, både teknisk och ganska snabb. Den är varierad och har det mesta, men inga riktigt långa rakor, så den bör kunna passa våra bilar ganska bra, tror Johan.
Sébastien Loeb Racing har förhoppningar om bättre poängutdelning för sina fyra Volkswagen Golf GTI TCR den kommande helgen.
− Jag vill gärna vara med i topp tio-kvalet, så att man får nytta av den omvända startordningen. Det får blir målet den här gången.
Program WTCR Zandvoort
Lördag 18 maj
8:05 Kval
14:35 Race 1
Söndag 19 maj
8:00 Q1
8:25 Q2
8:40 Q3
13:15 Race 2
16:45 Race 3
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkInformationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder



Länkar
Om
År 2018 levererade Volkswagen 6,24 miljoner personbilar till kunder i över 150 länder. På den svenska marknaden inregistrerades totalt 53 471 personbilar från Volkswagen vilket ger en marknadsandel på 15,1 procent. Volkswagens modeller täcker de flesta segment på bilmarknaden. Volkswagen är ledande importmärke i Sverige och marknadsför personbilsmodellerna up!, Polo, T-Cross, Golf, Golf Sportscombi, Golf Sportsvan, Golf Alltrack, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace, Touran, Passat, Passat Sportscombi, Passat Alltrack, Arteon, Sharan, Touareg, Caddy, Multivan och Amarok.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Volkswagen visar upp ID. GTI Concept på eCarExpo i Stockholm26.3.2025 09:46:24 CET | Pressmeddelande
Volkswagens eldrivna konceptbil ID. GTI Concept visas upp på elbilsmässan eCarExpo i Stockholm den 4-6 april. Detta blir en unik möjlighet för den svenska publiken att uppleva den kommande sportiga elbilen på nära håll.
Volkswagen firar GTI-världspremiär med fansen vid 24-timmarsloppet på Nürburgring24.3.2025 13:18:58 CET | Pressmeddelande
Golf GTI fyller snart 50 år och detta vill Volkswagen fira tillsammans med alla GTI-fans. Det finns inget bättre sätt att göra det än på Nürburgring i samband med 24-timmarsloppet i juni. Den legendariska racerbanan och GTI-beteckningen står för körglädje, dynamisk prestanda och sportighet. Även i år bjuder Volkswagen på flera höjdpunkter under tävlingshelgen. På agendan står bland annat världspremiären för en ny GTI-specialmodell.
Varumärkesgruppen Core rapporterar solida resultat för 2024 i en utmanande miljö14.3.2025 11:29:37 CET | Pressmeddelande
Märkena Volkswagen, Skoda, SEAT/CUPRA och Volkswagen Transportbilar hade ett nära samarbete under det senaste räkenskapsåret. Gemensamt optimerade processer stärkte motståndskraften hos varumärkesgruppen Core inom Volkswagen-koncernen.
Brand Experience 2025: Volkswagen inspirerar sina återförsäljare världen över12.3.2025 13:59:07 CET | Pressmeddelande
Ungefär 11 000 Volkswagen-återförsäljare från 86 länder i hela världen, inklusive Sverige, deltar i ”Brand Experience 2025” i Düsseldorf fram till slutet av mars. Avsikten är att sprida en känsla av optimism och ge återförsäljarna en exklusiv förhandstitt på modellutbudet för de kommande åren. – Våra återförsäljare är viktiga ambassadörer för vårt varumärke, säger Martin Sander, medlem ledningsgruppen för märket Volkswagen med ansvar för försäljning.
Mobilitet för alla: ID. EVERY1 ger en förhandstitt på en eldriven instegsmodell från Volkswagen5.3.2025 19:09:20 CET | Pressmeddelande
Med världspremiären för konceptbilen ID. EVERY1 visar Volkswagen en helt eldriven instegsmodell. Den produktionsklara versionen presenteras 2027 och beräknas få ett startpris på cirka 20 000 euro.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum