Favoritrally väntar Andersson och Veiby

− Sardinien är en tävling jag verkligen gillar! Jag har kört rallyt två gånger och slutat tvåa båda gångerna.
Segerchanser har funnits tidigare och finns förstås även nu.
− Förra året ledde jag med över en halvminut, men fick tekniska problem på lördag kväll och tvingades slutföra dagen med bara bakhjulsdrift. Ändå körde jag in som tvåa totalt. Alla specialsträckor i år är ungefär som tidigare, så jag känner att vi kan de här vägarna. Det är en fördel.
Att farten finns i teamets Volkswagen Polo GTI R5 råder ingen tvekan om. I Portugal dominerade Veiby och co-drivern Jonas Andersson i WRC 2-klassen.
− Jag ser fram emot att ta upp tråden från Portugal och fortsätta det jobbet vi påbörjade där. Vi hade ju en ganska komfortabel ledning när vi tyvärr tvingades bryta och jag hoppas att vi klarar att finna den härliga känslan när vi sätter oss i Polon igen.
Efter branden har det varit bråda dagar för teamet att dels renovera bilen dels hitta orsaken till felet som har satt flera bilar av samma typ i brand. Teamchefen Tommy Kristoffersson förklarar:
− Det är kort tid mellan de här tävlingarna, men vi har haft en bra dialog med Volkswagen Motorsport, Volkswagen Sverige och Even Management och med hjälp av ett åtgärdsprogram känner vi nu att bilen är säker att köra. Dessutom kommer vi att få fysisk hjälp av en ingenjör från Tyskland på plats i Italien.
Kristoffersson anser att Veiby förtjänar en framgång efter sina senaste prestationer.
− Vi tycker att vi skulle ha vunnit senast, men det är sånt som händer i den här branschen. Ole Christians insatser har varit värda mer. Han har kört moget och tagit kliv framåt i år. I Portugal hanterade han situationen mycket väl så länge han var med.
På smala grusvägar ska Veiby nu visa att han vill vara med i kampen om WRC 2-titeln.
− Vi hade som plan att vinna så många tävlingar som möjligt i år och har ju visat att vi kan, så det är bara att fortsätta på den vägen. Vi satsar allt och kör för seger, avslutar Ole Christian Veiby.
Rally Italia inleds med en superspecialsträcka i närheten av staden Alghero på torsdag kväll.
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkInformationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder


Länkar
Om
År 2018 levererade Volkswagen 6,24 miljoner personbilar till kunder i över 150 länder. På den svenska marknaden inregistrerades totalt 53 471 personbilar från Volkswagen vilket ger en marknadsandel på 15,1 procent. Volkswagens modeller täcker de flesta segment på bilmarknaden. Volkswagen är ledande importmärke i Sverige och marknadsför personbilsmodellerna up!, Polo, T-Cross, Golf, Golf Sportscombi, Golf Sportsvan, Golf Alltrack, T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace, Touran, Passat, Passat Sportscombi, Passat Alltrack, Arteon, Sharan, Touareg, Caddy, Multivan och Amarok.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Varumärkesgruppen Core rapporterar solida resultat för 2024 i en utmanande miljö14.3.2025 11:29:37 CET | Pressmeddelande
Märkena Volkswagen, Skoda, SEAT/CUPRA och Volkswagen Transportbilar hade ett nära samarbete under det senaste räkenskapsåret. Gemensamt optimerade processer stärkte motståndskraften hos varumärkesgruppen Core inom Volkswagen-koncernen.
Brand Experience 2025: Volkswagen inspirerar sina återförsäljare världen över12.3.2025 13:59:07 CET | Pressmeddelande
Ungefär 11 000 Volkswagen-återförsäljare från 86 länder i hela världen, inklusive Sverige, deltar i ”Brand Experience 2025” i Düsseldorf fram till slutet av mars. Avsikten är att sprida en känsla av optimism och ge återförsäljarna en exklusiv förhandstitt på modellutbudet för de kommande åren. – Våra återförsäljare är viktiga ambassadörer för vårt varumärke, säger Martin Sander, medlem ledningsgruppen för märket Volkswagen med ansvar för försäljning.
Mobilitet för alla: ID. EVERY1 ger en förhandstitt på en eldriven instegsmodell från Volkswagen5.3.2025 19:09:20 CET | Pressmeddelande
Med världspremiären för konceptbilen ID. EVERY1 visar Volkswagen en helt eldriven instegsmodell. Den produktionsklara versionen presenteras 2027 och beräknas få ett startpris på cirka 20 000 euro.
Ännu en stark månad för Volkswagen3.3.2025 09:59:37 CET | Pressmeddelande
Volkswagens starka trend på den svenska personbilsmarknaden fortsätter. I februari ökade märket sin marknadsandel kraftigt och blev för andra månaden i rad Sveriges största elbilsmärke. ID.7 toppar 2025 års elbilslista efter två månader.
Volkswagens undersökning slår hål på elbilsmyterna25.2.2025 08:57:00 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Volkswagen visar hur och var svenska elbilsägare laddar sina bilar, deras upplevelse av publika snabbladdare, och vad de anser om elkostnader och laddköer. Resultaten visar att många av de vanligaste myterna om elbilar inte stämmer – men att det fortfarande finns utmaningar att hantera.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum