Gångtunnel fylls med drömmar

Förutom ökad delaktighet i sitt närområde ger projektet ungdomarna en möjlighet att prova på ett arbete inom kultur och media. De skapar digitala förlagor till verken med hjälp av iPads. Utifrån förlagorna tejpas riktlinjer för målning och verket växer fram. Ungdomarna behöver inte ha tidigare erfarenhet av muralmålning utan de lär sig processen under sommarjobbet.
Projekten handleds av mediepedagoger från Unga Berättar - Kulturskolan Stockholm och genomförs i samarbete med Spånga-Tensta stadsdelsförvaltning. Det är sjätte året i rad som den här typen av projekt genomförs. Tidigare verk syns i Bagarmossens centrum, på pelarna bakom Fältöversten och två tunnlar under Glanshammarsgatan i Hagsätra.
- Min dröm är att bli framgångsrik och leva lyxigt. För att uppnå min dröm har jag två vägar, jag valde att plugga naturlinjen och samtidigt tränar jag fotboll. Det skulle vara kul att bli en fotbollsspelare och tjäna pengar. Om jag blir en rik fotbollsspelare, tänker jag hjälpa fattiga med dom pengarna, för jag har sett hur fattiga lever och det är hemskt, säger sommarjobbaren Aimen, 16 år.
Välkommen att besöka platsen nu och se verken växa fram eller se det färdiga verket och fira med oss under vernissagen torsdagen 4 juli kl. 17.30-18.30 i tunneln under Hjulstastråket vid Erikslundsparken.
För frågor vänligen kontakta Hanna Andersson, 076-123 18 21, hanna.matilda.andersson@stockholm.se
Om Unga Berättar
Unga Berättar är en verksamhet inom Kulturskolan Stockholm. Vårt mål är att stärka barn och ungas delaktighet i samhället. Metoden skiftar beroende på projekt men vi utgår alltid från den personliga berättelsen. Hos oss hörs barn och ungas röster genom digitala berättelser, filmer, fotografier eller andra kreativa uttryck. Deltagarna involveras i hela processen på riktigt och på ett lustfyllt sätt.
Nyckelord
Bilder


Om
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Vi är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Lena Rowa blir ny gymnasiechef i Stockholms stad15.4.2025 14:59:49 CEST | Nyheter
Från och med maj blir Lena Rowa ny gymnasiechef i Stockholms stad. Med en gedigen bakgrund inom både undervisning och skolutveckling ser hon nu fram emot att bidra till gymnasieskolans utveckling i huvudstaden.
Årets blomsterprogram invigt: En galafest för alla!15.4.2025 14:25:23 CEST | Pressmeddelande
Idag invigdes Stockholms stads blomsterprogram vid ett evenemang på Strömgatan. Årets tema En galafest för alla! presenterades i den ståtliga miljön med Strömmen och Kungliga slottet i bakgrunden. Nu är planteringen av vårens blommor i full gång runtom i staden.
Låna en museiupplevelse på biblioteket15.4.2025 06:50:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholms stadsbibliotek inleder under våren nya samarbeten med Statens historiska muséer, Naturhistoriska riksmuseet och Nationalmuseum. Samarbetena möjliggör för biblioteksbesökarna att låna museiupplevelser kostnadsfritt och delta i öppna konstsamtal på biblioteket.
Biblioteket efterlyser Stockholms nästa stora poet i ny poesitävling för unga14.4.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Genom poesitävlingen ”På andra sidan bron” ges unga stockholmare mellan 14 och 21 år chansen att skildra staden och samtidigt utvecklas i sitt skrivande. Den 23 april går startskottet på Skarpnäcks bibliotek och tävlingen avgörs sedan på Poesimässan i september.
Snart börjar arbetet med att byta ut Stockholms offentliga toaletter10.4.2025 12:29:52 CEST | Pressmeddelande
Danfo har idag tilldelats avtalet för Stockholms stads nya offentliga toaletter. De nya toaletterna planeras att börja byggas i augusti och kommer sedan att successivt ersätta de flesta av de gamla toaletterna och kommer att vara mer tillgängliga än de tidigare toaletterna i staden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum