Pensionärer handplockas till bristyrken
– Resultaten visar att kompetensföretag spelar en viktig roll i näringslivet genom att identifiera och förmedla konsulter med specifika erfarenheter och färdigheter. Äldre medarbetare har ofta efterfrågade specialistkunskaper, säger Patrik Eidfelt, förbundsdirektör på Kompetensföretagen.
Konsulter som är 60 år och äldre headhuntas i högre utsträckning än yngre och medelålders konsulter, i 23 respektive 10 och 15 procent av fallen. Äldre konsulter söker oftare jobb via annonser på nätet eller i tidningen medan övriga åldersgrupper tenderar att använda sig av kontakter eller göra spontansökningar.
– Vi ser att det finns många äldre personer som vill fortsätta att arbeta, om bara rätt förutsättningar finns. Som konsulter kan de komma överens med kompetensföretaget om hur mycket och när de vill och kan arbeta och det kan förstås anpassas och varieras över tid, förklarar Patrik Eidfelt.
Sedan förra mättillfället 2017 har andelen konsulter i åldersgrupperna 60 eller äldre och 29 år eller yngre vuxit, med 2 respektive 8 procentenheter. Många av de äldre väljer även att fortsätta att arbeta inom bristyrken såsom lärare och läkare.
– Det har blivit mindre vanligt att arbeta som konsult längre än fem år. Efter två år har de flesta gått över till anställning i något kundföretag. Samtidigt är det attraktivt att jobba som konsult för många äldre och yngre, säger Patrik Eidfelt.
Om konsultundersökningen 2019
Konsultundersökningen genomförs på regelbunden basis av branschorganisationen Kompetensföretagen. Årets upplaga av undersökningen har genomförts av Inizio i form av en webbenkät som har skickats till anställda konsulter på de medverkande medlemsföretagen inom Kompetensföretagen. Totalt skickades undersökningslänken till 21 376 personer i 27 olika företag. Av dessa besvarade 2664 personer enkäten (12,5 % svarsgrad).
..................................................................
För mer information:
Carina Kit, Kommunikationschef
Tel: 076 525 88 17
Nyckelord
Kontakter
Carina KitKommunikationschef
Tel:+46 76 525 88 17carina.kit@almega.seLänkar
Om
Under 2018 satte våra medlemmar drygt 260 000, varav 70 000 utrikes födda, personer i sysselsättning via personaluthyrning, omställning och direkta rekryteringar.
Kompetensföretagen är en arbetsgivar- och branschorganisation för personaluthyrnings-, omställnings- och rekryteringsföretag med nästan 700 medlemsföretag. Vi ingår i Almega och är medlem i Svenskt Näringsliv.
Kompetensbranschen erbjuder kunder och medarbetare stor flexibilitet och trygghet. Grunden för verksamheten är att kunderna får tillgång till rätt kompetens vid rätt tillfälle för att kunna verka effektivt. Medarbetarna får möjlighet att utvecklas på en föränderlig arbetsmarknad med den trygghet som erfarenhet och kompetens från många olika arbetsplatser ger.
I vår bransch bedöms människor enbart efter kunskaper och kompetens. www.kompetensforetagen.se
Följ Kompetensföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kompetensföretagen
Välkommen resultatuppföljning av Arbetsförmedlingen2.4.2025 08:31:10 CEST | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingen skärper kraven på leverantörer av matchningstjänster. Det välkomnas av leverantörernas branschorganisation Kompetensföretagen.
Bemanningsbranschen tappade 17 procent fjärde kvartalet10.3.2025 15:22:54 CET | Pressmeddelande
Omsättningen för företagen inom bemanning, rekrytering och omställningen minskade med 17 procent Q4 2024 jämfört med samma kvartal föregående år. – Den svaga konjunkturen och 24-månadersregeln i uthyrningslagen fortsätter att skapa en mycket svår marknad, säger Patrik Eidfelt, förbundsdirektör på Kompetensföretagen.
Årets pristagare i kompetensbranschen19.9.2024 09:12:41 CEST | Pressmeddelande
Nu kan Kompetensföretagen presentera årets pristagare på Kompetensdagen 2024. Totalt delades fem priser ut till konsulter som har gjort extraordinära insatser inom kompetensbranschen. Priserna gick till medarbetare på företagen Rekryteringsgruppen, Lernia, Adecco, Clevry och Hello Lilly.
Bemanningsbranschen ser ljusare på framtiden – Kompetensföretagen lanserar ny indikator11.3.2024 07:12:07 CET | Pressmeddelande
Omsättningen bland företag inom bemanning, rekrytering och omställning minskade med 6,8 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år. Trots nedgången ser företagen ljusare på framtiden. Det visar Kompetensföretagens nya framtidsindikator och kvartalsrapport för fjärde kvartalet 2023.
Prisregn över kompetensbranschens stjärnor12.10.2023 19:58:39 CEST | Pressmeddelande
Under Kompetensbranschens branschdag 12 oktober delades fem priser ut för att lyfta några av landets alla stjärnor inom kompetensförsörjning; Årets konsult inom tjänstemanna- respektive arbetaravtalet för bemanning, Årets konsultchef, Årets rekryterare och Årets omställningscoach. Det blev storslam för Adecco, som tog hem hela tre priser. De två andra stjärnorna jobbar för Randstad RiseSmart och Simplex Bemanning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum