Nominerad till Guldäpplet för sitt sätt att utveckla skolan

Guldäpplet delas årligen ut till den eller de lärare i Sverige som bäst utvecklar skolan och pedagogiken med digitala verktyg och arbetssätt.
I år är Kaban Asinger en av de nominerade. Hon är lärare i svenska, svenska som andraspråk och SO på mellanstadiet i Norrbackaskolan i Märsta, Sigtuna kommun.
- I min undervisning använder jag mycket IT som verktyg eftersom jag tycker att jag lättare kan anpassa undervisningen efter den enskilde elevens behov och förutsättningar, säger Kaban Asinger och ger ett exempel:
- I en klass kan du ha elever som tycker om att prata, elever som har svårt att prata inför andra samt nyanlända elever som behöver lära sig att kommunicera i tal. För mig gäller det att få alla, oavsett förutsättningar, att känna sig peppade och intresserade och då finns det till exempel jättebra appar till hjälp.
En av de appar som hon tycker är bra, går ut på att eleven väljer figurer i appen och talar in en berättelse om dem. Sedan görs det en film utav det muntliga berättandet.
- När mina elever är motiverade och engagerade på lektionstid samt gör de uppgifter som ska göras, är det ett kvitto för mig på att de tycker om undervisningen. Extra plus är det förstås när det blir mycket skratt och leenden, säger Kaban Asinger.
I början av 2019 arbetades en strategiska digitaliseringsplan fram i Sigtuna kommun.
I den står bland annat att samtliga kommunens förskolor och skolor ska använda digitala verktyg och system som en naturlig del i det dagliga arbetet, och att verksamheterna ska skapa förutsättningar för att personalen utvecklar sin digitala kompetens.
- Det är otroligt glädjande att vårt arbete kring digitalisering konkretiseras i en lärares gärningar. Vi är så stolta och glada, säger Anita Kettunen, verksamhetschef för Sigtuna kommuns grundskolor.
Kaban Asinger säger att hon känner sig hedrad över nomineringen till Guldäpplet, eftersom det är ett bevis på att hon gör ett bra arbete. Hon tillägger:
- Mina elever gör också ett fantastiskt arbete, så jag vill gärna dela äran med dem.
Guldäpplet delas ut av Stiftelsen Yngve Lindbergs Minne vars partners är: Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Sveriges Kommuner och Landsting, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Gleerups Utbildning, ILT Inläsningstjänst, Netsmart, Studentlitteratur samt den ideella stiftelsen DIU, grundare och koordinator.
Den 27 september, i samband med Bokmässan i Göteborg, koras årets pristagare. Priset, förutom äran, är ett stipendium på 25 000 kronor samt ett glasäpple med inläggning i äkta guld.
Nyckelord
Kontakter
Anna Jernberg CarlsonPressansvarig Sigtuna kommun
Tel:073-666 53 36anna.jernberg-carlson@sigtuna.seBilder


Om
I Sigtuna kommun bor 52 000 invånare. De bor i någon av tätorterna Märsta, Sigtuna, Rosersberg eller på den levande landsbygden. Sigtuna är Arlandakommunen med Sveriges största flygplats.
Följ Sigtuna kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sigtuna kommun
Så satsar Sigtuna kommun 2026: Tryggare miljöer, upprustade idrottshallar och stärkt kunskapsfokus27.11.2025 17:23:46 CET | Pressmeddelande
Stora satsningar för ett rikt kultur- och fritidsliv, upprustningar av idrottsanläggningar, skolor och skolgårdar samt ett fortsatt fokus på trygghet och integration. Det är några av huvudpunkterna i Sigtuna kommuns mål och budget för 2026, som antogs av kommunfullmäktige idag. Samtidigt beslutades om en sänkning av kommunalskatten med 20 öre – till 19,50 procent.
Ingrid Anderbjörk ny näringslivschef i Sigtuna kommun18.8.2025 08:42:30 CEST | Pressmeddelande
Att näringslivsfrågor angår alla är en självklarhet för Ingrid Anderbjörk. Nu tillträder hon som ny näringslivschef i Sigtuna kommun, för att fortsätta utveckla samspelet mellan näringsliv, invånare och offentlig verksamhet.
”Förebyggande arbete när det är som bäst”26.3.2025 14:09:06 CET | Pressmeddelande
Sigtuna kommun arbetar för en tryggare skola med bättre arbetsro. Ett nära samarbete mellan skolpersonal, vårdnadshavare och socialtjänst är en av framgångsfaktorerna.
Sigtuna kommun förvärvar naturmark motsvarande 125 fotbollsplaner18.3.2025 09:22:57 CET | Pressmeddelande
För att främja friluftsliv och bevara natur köper Sigtuna kommun 89 hektar mark av Kilenkrysset AB. Det förvärvade området kommer att ingå i ett större sammanhängande grönområde för friluftsliv.
Lyckad samverkan mellan gymnasieskolan och näringslivet24.2.2025 08:21:51 CET | Pressmeddelande
Till hösten startar restaurang- och livsmedelsprogrammet på Arlandagymnasiet i Sigtuna kommun – och intresset för det nya yrkesprogrammet är stort. Något som såväl Skolverket som näringslivet välkomnar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
