Indragning av tre tillverkningssatser av stolpiller, Alvedon 60mg suppositorier och en tillverkningssats Panodil 60 mg suppositorier
18.9.2019 14:10:52 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande

Indragningen gäller Alvedon 60 mg suppositorier, 10-pack med batchnummer/lot V007, V008, och V010, samt Panodil suppositorier 60 mg, 10-pack med batchnummer/lot V009.
Utförda analyser visar att det med stor sannolikhet är en isolerad händelse. Läkemedelsverket har inte fått några rapporter om att någon kommit till skada. Har du frågor om de aktuella läkemedlen ska du kontakta vården. Båda läkemedlen används vid smärta och feber för barn 3 månader – 1 år.
Indragningen gäller endast tillverkningssatser med batchnummer/lot V007, V008, V009 och V010. Konsumenter som har dessa förpackningar hemma kan återlämna läkemedlet till ett apotek, och vid behov kontakta sin vårdgivare.
Samtliga apotek, vården och dagligvaruhandlare har meddelats att läkemedlen från de aktuella tillverkningssatserna omedelbart ska sluta användas, säljas och plockas bort från eventuella lager.
Suppositorium är ett läkemedel som förs in i ändtarmen. Det förkortas ibland ”supp” och kallas även stolpiller.
De aktuella förpackningarna är märkta på följande sätt:
Alvedon 60 mg suppositorier, 10-pack
Batchnummer/lot: V007, V008, V010
Panodil, suppositorium 60 mg 10-pack
Batchnummer/lot V009
Nyckelord
Kontakter
• Frågor kring Alvedon batchnummer V007, V008, och V010:
Ulrika Andersson, GSK Consumer Healthcare,
Telefon: 070-861 30 99, e-post : ulrika.x.andersson@gsk.com
• Frågor kring Panodil batchnummer V009:
Katarina Fridén, Perrigo Nordic,
Telefon: 070-889 32 91, e-post : katarina.friden@perrigo.com
• Frågor till Läkemedelsverket kring indragningen :
Läkemedelsverkets pressfunktion,
Telefon : 018-18 36 25, e-post : press@lakemedelsverket.se
Bilder
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Sverige behöver stärka tillgången till plasma för läkemedel9.6.2026 13:05:48 CEST | Pressmeddelande
Sverige behöver öka insamlingen av plasma för att minska sårbarheten i försörjningen av viktiga läkemedel. Det konstaterar Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i en ny rapport till regeringen.
Rätten att förskriva adhd–läkemedel bör inte utökas2.6.2026 09:13:59 CEST | Pressmeddelande
Andelen av befolkningen som har en adhd-diagnos har ökat kraftigt åren 2010–2025. Bland unga, 13–17 år, har cirka 10 procent av flickorna och knappt 15 procent av pojkarna en adhd-diagnos eller uttag av adhd-läkemedel, enligt en rapport från Läkemedelsverket. Myndigheten vill i stället för utökad förskrivningsrätt få ett nytt uppdrag och utreda förutsättningarna för en flerårig försöksverksamhet där läkare med specialistkompetens i allmänmedicin ska kunna ansöka om dispens för att förskriva centralstimulerade läkemedel för vuxna.
Swetrial öppnar utlysningar för att stärka Sveriges kapacitet för kliniska prövningar1.6.2026 12:30:27 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni öppnar Swetrial årets utlysningar för statsbidrag till kliniska prövningsnätverk och nationella satsningar. Satsningen ska stärka Sveriges förmåga att attrahera och genomföra fler kliniska prövningar – till nytta för patienter, hälso- och sjukvården och Sveriges konkurrenskraft inom life science.
Därför är det så svårt att få tag på östrogen som plåster, spray och gel28.5.2026 07:55:17 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan överskrider fortfarande tillgången på de plåster, spray och gel med östrogen som används vid behandling av klimakteriebesvär. Nya leveranser väntas komma, men tillgången bedöms fortsatt vara osäker.
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


