Linköping City Airport - Bringing " East Swedes" to the World!

Varje dag gör våra resenärer avtryck i när och fjärran länder. Som privatpersoner och som yrkesmänniskor.
De är efterlängtade och efterfrågade i London, Johannesburg, Montreal…och Visby.
Vårt jobb är att se till att världen får ta del av dem: Folket från East Sweden – the East Swedes.
För att förtydliga och lyfta fram vår roll börjar vi nu kommunicera under parollen ”Bringing East Swedes to the World”, ett koncept som vi utvecklat i samarbete med Byn Kommunikationsbyrå.
Vår tanke är också att stärka den känsla av samhörighet som många av våra resenärer delar. Flera nickar igenkännande åt varandra när de flyger ut på morgonen, knyter kontakter och småpratar med varandra i terminalen och på planet, sedan ses de allt som oftast på flygplatserna i Europa eller övriga världen på väg hem.
Just denna vecka flygs många ”East Swedes” i ett specialdekorerat SAAB 2000-plan till Visby, där bl a Aerospace Almedalen arrangeras den 5 juli på East Sweden Arena, Strandvägen 4.
Även efter Almedalen kommer detta SAAB 2000-plan att vara dekorerat med vårt budskap när SAAB flyger anställda från Stockholm, Linköping och Göteborg till Farnborough Airshow.
Kontakter
Camilla LejonVD
Tel:013-26 28 03camilla.lejon@linkopingcityairport.seBilder

Om
Linköping City Airport är en internationell cityflygplats. Med upp till tre avgångar per dag med KLM når du världen smidigt och enkelt via storflygplatsen Schiphol i Amsterdam.
Med en service i världsklass, en trivsam business lounge och parkering 100 meter från terminalen börjar din resa på bästa sätt!
Följ Linköping City Airport
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköping City Airport
Magnus Grimhed ny VD på Linköping City Airport3.3.2025 13:49:13 CET | Pressmeddelande
Styrelsen i Linköping City Airport AB har utsett Magnus Grimhed till ny VD för det kommunägda bolaget från och med den 7 april 2025. Han kommer närmast från rollen som marknads- och försäljningschef på Norrköpings Hamn.
Fortsatt stark återhämtning för flygtrafiken på Linköping City Airport.18.12.2023 11:23:18 CET | Pressmeddelande
Siffrorna för november visar att trafiken återhämtat sig mycket starkt och är nu uppe på 93 % av trafiken motsvarande månad 2019, dvs. före pandemin. Det är få flygplatser i Sverige som kan visa en så stark utveckling då majoriteten fortfarande ligger 40-80% under tidigare trafiknivå.
TUI breddar utbud kraftigt från Linköping City Airport.7.6.2023 14:47:18 CEST | Pressmeddelande
TUI utökar sitt utbud från Linköping City Airport med ett tjugotal nya destinationer. Genom att erbjuda paketresor med reguljärflyg med Air France-KLM är det nu möjligt att boka såväl sol-och-bad-semester som stads- och skidresor med TUI till hela världen.
Stark återhämtning av flygtrafiken vid Linköping City Airport20.1.2023 08:40:44 CET | Pressmeddelande
Antalet resenärer som flyger från Linköping City Airport har under 2022 ökat med 236 % mot 2021 och passerar 80 000 st. Nu ökar KLM antalet avgångar från slutet av mars.
Linköping City Airport utsedd till beredskapsflygplats för 202330.12.2022 10:33:37 CET | Pressmeddelande
Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att omgående skriva avtal med de av regeringen utsedda beredskapsflygplatserna. Linköping City Airport är en av dessa 27 utpekade flygplatser som Trafikverket ska skriva avtal med för 2023.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
