Företag agerar tillsammans för den skånska elen

– Vi har haft fler intressenter än vi just nu har haft möjlighet att ta emot vilket bådar gott för framtiden. En digital marknadsplats för kapacitet är en lösning som i närtid kan möjliggöra fler anslutningar till elnätet, säger Christoffer Isendahl, E.ONs projektledare för demonstrationsprojektet.
E.ONs pilotprojekt Switch med en regional marknadsplats för kapacitet är en del i EU:s projekt CoordiNet. Med den kapacitetsbrist som råder i sydvästra Skåne är målet att utnyttja nätet bättre genom att köpa kapacitet från producenter som kan öka sin produktion eller be andra aktörer att, mot en ersättning, minska sin effektförbrukning.
- Totalt kan de fem aktörerna tillsammans erbjuda 47 megawatt till elnätet som mest. Det kan jämföras med hela Ystads elförbrukning som är cirka 50 megawatt, så det blir ett välkommet tillskott, säger Christoffer Isendahl. Kapaciteten är tillgänglig endast om aktörerna vid tillfället gett sitt godkännande, fortsätter han.
Fortfarande saknas dock en viktig framtida pusselbit, en elnätsreglering anpassad för en digital marknadsplats för kapacitet.
– Regeringskansliet har gett oss positiv respons på initiativet. Det förs också en dialog med Energimarknadsinspektionen. Nu gäller det att lagstiftningen moderniseras för att anpassas till ett nytt energilandskap, säger Peter Sigenstam, enhetschef Strategi & Affärsutveckling på E.ON.
De fem aktörerna i pilotprojektet är E.ON Energilösningar/Sjölunda Värmepumpar, Ystad Energi AB, Kraftringen AB, E.ON Energilösningar/Medicon Village och Bornholms Energi & Forsyning.
– Det är en bra mix av aktörer och extra roligt är att vi fått med oss Bornholms Energi, säger Christoffer Isendahl, E.ONs projektledare för det EU-finansierade demonstrationsprojektet, det visar att elnätet hänger ihop över landsgränserna.
– Det höga intresset för Switch visar att energiaktörerna i södra Sverige och Bornholm har hög kompetens och är villiga att hjälpa till med att bidra med efterfrågeflexibilitet, fortsätter Peter Sigenstam.
FAKTA
Switch skapar en digital marknad
Switch är E.ONs utökade satsning inom området för att skapa en marknadsmässig lösning på den rådande kapacitetsbristen inom E.ONs nät. Projektet syftar till att elproducenter och större elkunder ska ha tillgång till en digital marknad för kapacitet, där de som är anslutna kan sänka sin elförbrukning eller höja sin elproduktion när nätägaren behöver det. På sikt är målet att möjliggöra tillväxt i regioner med kapacitetsbrist genom ett mer effektivt utnyttjande av elnätet.
Mer om Switch
- Vad är Switch: Pilotprojektet Switch är Sveriges första regionala, digitala marknadsplats för handel med kapacitet. Projektet ingår i EU-projektet CoordiNET: ett samarbete mellan Vattenfall Eldistribution, E.ON Energidistribution och Svenska Kraftnät.
Driftstart för pilotprojektet: November 2019
Område: Södra Skåne
Aktörer: E.ON Energidistribution, ansvarig för plattformen. Flexibilitetsleverantörer: E.ON Energilösningar/Sjölunda Värmepumpar, Ystad Energi AB, Kraftringen AB, E.ON Energilösningar/MediconVillage och Bornholms Energi & Forsyning.
Maximalt kapacitetstillskott: 47,5 MW motsvarande en medelstor svensk stad.
Projektet CoordiNet samlar flera viktiga aktörer
Vattenfall Eldistribution, E.ON Energidistribution och Svenska kraftnät startade den 1 januari 2019 ett samarbete i det gemensamma EU-projektet CoordiNet. Syftet är att skapa en marknadslösning på den kapacitetsbrist som finns på olika platser i det svenska elnätet. Projektet CoordiNet pågår fram till år 2022.
Mer om Coordinet
Kontakter
Pernilla SchougActing Head of Corporate Communications
Tel:+46 70 655 14 85pernilla.schoug@eon.seBilder

Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
