Stångåstaden

Ryds Herrgård slår upp portarna igen

Dela
Efter ett drygt halvårs renovering har nu ett av Linköpings mest populära studentställen Ryds Herrgård återigen slagit upp sina portar. Besökarna möts av en totalrenoverad byggnad som kommer att fungera som en mötesplats för stadens studenter.
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden och Sofia Ritenius, ordförande STUFF klipper bandet vid nyinvigningen av Ryds Herrgård
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden och Sofia Ritenius, ordförande STUFF klipper bandet vid nyinvigningen av Ryds Herrgård

-Vi är glada och stolta att kunna öppna upp Ryds Herrgård igen lagom till att höstterminen startar. Ryd är en fantastisk stadsdel med alla dess studenter och det är häftigt att kunna erbjuda en unik mötesplats i en herrgård med anor från 1700-talet. Ryds herrgård har varit navet i Linköpings studentliv i över 50 års tid och genom den totalrenovering vi nu har gjort så säkerställer vi att den kan fortsätta vara det, säger Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden.

Ryds Herrgård har en lång historia som sträcker sig tillbaka till 1700-talet och har under åren bland annat fungerat som fårfarm, kollektivjordbruk och kårhus. I samband med renoveringen har bland annat planlösningen disponerats om, konstruktionen har förstärkts, ytskikt har renoverats och huvudentrén har öppnats upp. Stort fokus har lagts vid att bevara tidstypiska detaljer.

-Vi har lyckats behålla det unika med byggnaden men anpassat den för en modern verksamhet. Kårservice, som hyr Ryds Herrgård, kommer att ha ett fortsatt fokus på studenter men kommer också öppna upp delar av verksamheten för allmänheten. En annan förändring är att Herrgården också kommer vara öppen dagtid för att då fungera som en plats för studier och att umgås, säger Simon Helmér, vd Studentbostäder.

Läs mer om Ryds Herrgårds historia här: https://www.studentbostader.se/sv/vara-bostader/ryds-herrgard

För mer information, kontakta gärna:

Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden, 072-5749660

Simon Helmér, vd Studentbostäder, 070-2441934

Kontakter

Bilder

Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden och Sofia Ritenius, ordförande STUFF klipper bandet vid nyinvigningen av Ryds Herrgård
Fredrik Törnqvist, vd Stångåstaden och Sofia Ritenius, ordförande STUFF klipper bandet vid nyinvigningen av Ryds Herrgård
Ladda ned bild
Stangastaden_Invigning_HG_Crelle_1
Stangastaden_Invigning_HG_Crelle_1
Ladda ned bild
Stangastaden_Invigning HG_Crelle_2
Stangastaden_Invigning HG_Crelle_2
Ladda ned bild
Stangastaden_Invigning_HG_Crelle_3
Stangastaden_Invigning_HG_Crelle_3
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Stångåstadens hyresnivåer för 2026 klara18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande

En ny överenskommelse har träffats mellan Stångåstaden och Hyresgästföreningen gällande Stångåstadens hyror för 2026. Överenskommelsen innebär en höjning av hyrorna med 3,25 procent och gäller från den 1 februari 2026, ingen retroaktiv hyra utgår. För nyproducerade bostäder blir höjningen något lägre. I överenskommelsen ingår även att den så kallade HLU-rabatten, där HLU står för hyresgäststyrt lägenhetsunderhåll, räknas upp vilket innebär att hyresgäster som tar väl hand om sin lägenhet kan få en högre hyresrabatt.

Våra kunder trivs och är trygga i Skäggetorp, Berga och Ryd4.12.2025 09:00:00 CET | Blogginlägg

För ett par veckor sedan skrev jag en text om fördomar om både hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag. Dagens blogg är lite på samma tema, men den här gången handlar fördomarna istället om områden. Polisen släppte i veckan sin lista över utsatta områden i Sverige. Här i Linköping finns Skäggetorp, ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet, med på listan. Dessutom har vi två andra områden med utmaningar – Berga (byggt tidigt 60-tal) och Ryd (även det ett miljonprogramsområde byggt på 70-talet), där vi arbetar mer aktivt med stadsdelsutveckling. Det finns väldigt många människor som har färdiga uppfattningar om utsatta stadsdelar trots att de kanske aldrig varit där. Vi har precis fått resultatet från vår senaste kundundersökning och den visar tydligt att våra kunder i Skäggetorp Ryd och Berga trivs väldigt bra och känner sig trygga.

Fördomar om hyresrätten och allmännyttiga bostadsbolag21.11.2025 12:55:07 CET | Blogginlägg

Jag läste en spännande rapport nyligen som Fastighetsägarna tagit fram om missuppfattningar och fördomar om hyresrätten. Den gav mig lite inspiration då jag själv ofta får frågor på samma tema. Det finns många fördomar om allmännyttiga bostadsbolags uppdrag och hur vi drivs som är viktiga att förklara och reda ut. Jag tänkte försöka sticka hål på några av de vanligaste missuppfattningarna nedan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye