Stockholms studentbostäder, SSSB

Nytt husvärdskontor på Strix för utökad service

12.6.2018 06:00:00 CEST | Stockholms studentbostäder, SSSB | Nyheter

Dela
Foto: Olof Holdar
Foto: Olof Holdar

Med tårtkalas invigdes Stockholms studentbostäders nya husvärdskontor på studentbostadsområdet Strix i Solna. Öppningen sker efter att området utökats med 248 fler studentbostäder och är en del i satsningen på ökad service till hyresgästerna.

Strix studentbostadsområde har det senaste året byggts ut med två nya byggnader som totalt gett 248 nya studentbostäder. Bygget av de nya studentbostäderna gjordes i två etapper och startade i april 2016. Det första huset med 122 lägenheter stod klart för inflyttning i september förra året. Det andra huset, färdigställdes i januari i år och rymmer 126 studentbostäder.

– Strix blir nu förvaltningsområde Sydvästs största område och genom att öppna ett husvärdskontor här kan vi ge bättre service för våra hyresgäster. Det nya kontoret bidrar också till effektivare arbetssätt och mer tid ute i våra fastigheter, säger Rosa Vitrera Luiga, förvaltare för Sydväst på Stockholms studentbostäder.

I och med utbyggnaden kommer också ytterligare en husvärd att placeras i Solna. Vid invigningen av kontoret bjöds alla boende på Strix in till öppet hus med tårta och möjlighet att träffa sin husvärd.

– Det är med stor glädje som vi öppnat detta husvärdskontor, säger Ingrid Gyllfors, vd på Stockholms studentbostäder. Strix var startskottet för vår stora expansionsfas som nu kommer att pågå under lång tid framöver. Med kalaset ville vi också passa på att tacka våra ”gamla” Strix-hyresgäster som bott intill byggarbetsplatsen och som visat stort tålamod under den tid vi byggt de nya husen, säger Ingrid.

Stockholms studentbostäders pågående stora expansionsfas av sitt fastighetsbestånd innebär att dagens cirka 8 000 studentbostäder de kommande åren kommer att utökas med minst 2 000 nya studentbostäder. Målsättningen är en byggtakt om cirka 200 till 300 nya studentbostäder per år. Närmast står att påbörja en utbyggnad av studentbostadsområdet Lappkärrsberget, där det ska skapas cirka 800 nya studentbostäder samt Björkhagen med 200 nya bostäder. Vidare pågår detaljplanearbete för nyproduktion vid Jerum, Fyrtalet och Forum i centrala Stockholm.

Kontakter

Bilder

Foto: Olof Holdar
Foto: Olof Holdar
Ladda ned bild

Dokument

Om

Stockholms studentbostäder, SSSB
Stockholms studentbostäder, SSSB
Körsbärsvägen 2
114 23 Stockholm

https://www.sssb.se/

Stockholms studentbostäder är Sveriges största studentbostadsföretag med mer än 8 500 rum och lägenheter i Stockholm 

Stockholms studentbostäder, SSSB, är Sveriges största studentbostadsföretag. Det är en stiftelse som startats av och för studenter och som drivs tillsammans med studenter genom att styrelsen utses av Stockholms studentkårers centralorganisations studentråd. Stiftelsens ändamål är att tillhandahålla bostäder för studenter som är medlemmar i en SSCO-ansluten elev- eller studentkår. Företaget förvaltar, förmedlar och bygger studentbostäder. Stockholms studentkårer grundade Stiftelsen Stockholms studentbostäder 1958.

 

 

Följ Stockholms studentbostäder, SSSB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stockholms studentbostäder, SSSB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye