De Geergymnasiets restaurangskola först i länet med att bli kravcertifierade

För att bli kravcertifierad krävs bland annat att restaurangen har en miljöpolicy och att en viss mängd av restaurangens råvaror är kontrollerade av ett oberoende certifieringsföretag.
– Vårt mål är att få vår nästa stjärna senast 2022. Då ska minst 50 procent av våra råvaror vara certifierade, säger Bruno Trôme.
De Geergymnasiets restaurangskola har ambitionen om ett ekologiskt och rättvisemärkt tänkande och strävar hela tiden mot att på lång sikt förena verksamhetens behov med en stark miljöhänsyn.
– Målsättningen är att kontinuerligt arbeta för att minimera den miljöbelastning som kan uppkomma i samband med den verksamhet vi bedriver. Vi arbetar kontinuerligt för att minska verksamhetens negativa miljöpåverkan gällande matsvinnet, energi, transport, substanser och processer som kan skada miljön. Våra elever är framtiden och målet är att lära dem att jobba mot miljö och hållbarhet för att det ska bli en naturlig del av arbetslivet, säger Bruno Trôme.
Kontakt:
Bruno Trôme
Titel: lärare restaurangprogrammet De Geergymnasiet
Telefon: 072-584 05 73
Michael Brask
Titel: rektor De Geergymnasiet
Telefon: 011-15 31 40
__________________________________________
Avsändare: Fanny Miles, presskommunikatör
Telefon: 011-15 21 95
Bilder
Om
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Risk för allvarlig vårdskada anmäls enligt lex Maria18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vård- och omsorgskontoret har gjort en anmälan enligt lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) gällande risk för allvarlig vårdskada på ordinärt boende i Norrköpings kommun.
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

