Flogsta vårdcentral flyttar till Gottsunda
All verksamhet vid Flogsta vårdcentral kommer att flyttas tillfälligt till lokaler i Gottsunda. Datumet är inte fastställt, men flytten ska göras skyndsamt. Orsaken är problem med inomhusmiljön, som har lett till att ett flertal medarbetare idag är sjukskrivna.
– Vi beklagar att de listade patienterna nu kan få längre till sin vårdcentral, men vi måste sätta både patienternas och personalens hälsa främst, säger Tord Jansson, planerings- och försörjningschef för Region Uppsalas primärvård.
Verksamheten vid Flogsta vårdcentral tillhandahåller primärvård för drygt 13 000 invånare och har ett 60-tal medarbetare. De nuvarande lokalerna har haft återkommande problem med inomhusmiljön under en följd av år, med mögel, fukt och skadliga ämnen i luften. Åtgärder har vidtagits vid flera tillfällen och för drygt 10 år sedan var vårdcentralen evakuerad. På senare tid har problemen förvärrats, vilket har lett till sjukskrivningar och uppsägningar bland personalen. I mars lämnade huvudskyddsombudet ett föreläggande där man begärde en handlingsplan, som nu har tagits fram.
– Fastighetsägaren som vi hyr lokalen av har haft planera på att renovera, men vi kan inte invänta detta. Vi har nått vägs ände och måste evakuera så fort det är praktiskt möjligt, säger Tord Jansson.
Förutsatt att Region Uppsala och fastighetsägaren kan komma överens, kommer Flogsta vårdcentral att tillfälligt att inrymmas i lokaler i anslutning till Gottsunda centrum, där Gottsunda vårdcentral tidigare låg. När avtalet är klart behöver lokalerna ses över och ställas i ordning för den utlokaliserade vårdcentralen. Det är ännu inte klart hur lång tid detta kommer att ta.
Flogsta vårdcentral håller fortsatt öppet som vanligt fram till flytten. Personalsituationen, med sjukskrivningar och vakanser, medför att tillgången till besökstider kan vara något begränsad.
– Som patient kan det vara bra att känna till att man har rätt att söka vård vid vilken vårdcentral man vill, oavsett var man är listad. Vi tar självklart emot så många vi kan, även under flyttperioden, men det finns också flera andra vårdcentraler i närheten som man kan vända sig till, både Region Uppsalas egna och privata, säger Tord Jansson.
Ytterligare information:
Tord Jansson, planerings- och försörjningschef, Primärvård, Hälsa och habilitering, tel 070-611 26 76
Nyckelord
Kontakter
Jessica ElgenstiernaPresschef Regionkontoret
Tel:070-611 39 51jessica.elgenstierna@regionuppsala.seOm
Region Uppsala arbetar med hälso- och sjukvård, kultur, kollektivtrafik och regional utveckling. Det innebär att samordna och tillsammans med många andra aktörer samverka inom områden som transportinfrastruktur, näringsliv och arbetsmarknad, besöksnäring och folkhälsa.
Följ Region Uppsala
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Uppsala
Uppsnabbat från sjukhusstyrelsen den 19 december19.12.2025 15:24:56 CET | Pressmeddelande
Månadsrapporter för november Akademiska sjukhuset beräknas göra ett underskott på minus 790 miljoner kronor under 2025. Det framgår av ekonomirapporten för november. Prognosen är oförändrad jämfört med föregående månad. Årsprognosen för Lasarettet i Enköping har förbättrats och ligger nu på plus 17 miljoner kronor. Sjukhusstyrelsens egen verksamhet har också förbättrat prognosen, som nu uppgår till plus 43 miljoner kronor. Förstudie om flytt av käkkirurgmottagning Region Uppsala ska genomföra en förstudie om att flytta käkkirurgmottagningen med tillhörande sterilteknisk enhet till Samariterhemmet. Det beslutade sjukhusstyrelsen. Idag bedrivs verksamheten i lokaler med arbetsmiljöproblem, som förväntas utrymmas på grund av tidigare rivningsbeslut. Med anledning av detta har man letat efter en ny lokalisering och har nu hittat ett alternativ i Samariterhemmet. Nästa steg blir att genomföra en förstudie för att utreda nödvändiga lokalanpassningar. (KD), (M), (L) och (SD) reserverade sig m
Uppsnabbat från vårdstyrelsen den 17 december17.12.2025 14:55:51 CET | Nyheter
18 månader gamla barn erbjuds vaccination mot vattkoppor Från och med 1 april 2026 ska barn i Uppsala län erbjudas vaccin mot vattkoppor i samband med 18-månadersbesöket på BVC. Det beslutade vårdstyrelsen. Bakgrunden är att vaccin mot vattkoppor införs i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn från 2027. Region Uppsala kommer dock starta vaccinationen tidigare. Den första grupp som erbjuds vaccin mot vattkoppor är barn som från och med 1 april 2026 kommer på 18-månadersbesök på BVC. För att även ge skyddet till äldre barn som ännu inte är immuna mot vattkoppor kommer man under en sjuårsperiod från och med 2027 att göra en extra vaccinationsinsats. Vaccinationerna av de äldre barnen genomförs stegvis. Kostnaden för att vaccinera 18-månader gamla barn beräknas till 2 miljoner kronor. Medlen finns avsatta i budgeten för 2026. Ungdomsmottagningar samlas i gemensam organisation Ungdomsmottagningarna i Uppsala län ska samlas i en gemensam organisation inom Nära vård och hälsa. Det besl
Uppsnabbat från regionstyrelsen den 16 december16.12.2025 16:53:04 CET | Pressmeddelande
Läsplattor köps in för att tolka åt patienter Region Uppsala ska köpa in 315 läsplattor för att kunna använda appen Care to translate istället för tolkar, i vissa fall, på såväl Akademiska sjukhuset som Lasarettet i Enköping. En satsning på 525 000 kronor. Detta beslutade regionstyrelsen vid sitt möte. Bakgrunden till beslutet är att regionstyrelsen i april 2024 fattade beslut om en Kraftsamling för sjukvården. 50 miljoner kronor satsades på HR-projektet Helhetsgreppet, som bland annat handlar om att attrahera nya medarbetare. Och 50 miljoner kronor på utvecklingsprojektet Fokus vårdskifte. Region Uppsala har handlat upp en app för enklare och snabbare tolkning i ärenden där fysisk tolk inte är möjligt, önskvärt eller nödvändigt (Care to translate). Men för att appen ska få ett bra genomslag krävs att vårdavdelningarna har läsplattor som kan användas i kontakten med patienterna. Därför har en inventering genomförts, med resultatet att Akademiska sjukhuset anser sig behöva 300 läsplatto
Möjlig plats för ny helikopterbas identifierad11.12.2025 14:57:41 CET | Pressmeddelande
Region Uppsala har tillsammans med Uppsala kommun identifierat en möjlig ny placering för helikopterbasen för luftburen intensivvård. Den tänkta platsen ligger vid brandstationen Viktoria i Fyrislund. Som ett första steg föreslås att Region Uppsala ska ingå en avsiktsförklaring som gör det möjligt att förvärva tomten där hangaren och flygplatsen ska ligga av Uppsala kommun.
Region Uppsala startar mobil mottagning för socialt utsatta i Uppsala län11.12.2025 13:05:34 CET | Pressmeddelande
Den mobila mottagningen utgörs av en vårdbuss som ska besöka hela länet. Mottagningen, som bemannas med en sjuksköterska, erbjuder sprututbyte och primärvård till människor som annars inte besöker den traditionella vården. Den mobila mottagningen ska tas i bruk under december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
