Lidls återtåg i Älmhult och årets sista butiksöppning
29.11.2019 11:37:58 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Förutom öppningen i Älmhult har Lidl under 2019 öppnat ytterligare 14 butiker i Erikslund Västerås, Caroli i Malmö, Solna Centrum, Vårby, Strängnäs, Råå i Helsingborg, Huskvarna, Kungsbacka, Kista Galleria, Frölunda, Lidingö, Växjö, Karlskrona och Sollentuna. Lidls 192:e butik lockade många nyfikna kunder och invigdes med bandklippning, provsmakningar, barnaktiviteter och massor med öppningserbjudanden.
– Vi är så glada över att vara tillbaka i Älmhult, en mycket viktig och efterlängtad butiksöppning för oss. Det känns enormt roligt att återigen kunna erbjuda Älmhult med omnejd möjligheten att veckohandla bra och hållbar mat och ändå ha pengar kvar till annat, säger Sebastiano Sacilotto Försäljningsdirektör Lidl Sverige.
Den nya butiken i Älmhult byggs utifrån Lidls nya butikskoncept där ljusa luftiga lokaler och miljötänk står i fokus. Butiksytan ligger på drygt 2 000 kvadratmeter och kunderna möts direkt av stor bake-off och ett frukt- och grönt-torg.
Lidl leder hållbarhetsarbetet i dagligvarubranschen och jobbar intensivt med att minska klimatpåverkan för hela verksamheten, från bygge till butikshylla. Genom smart logistik minskas antalet transporter till och från butiken, med endast en leverans per dag, något som medför signifikant mindre utsläpp och bullerstörningar då alla varor som behövs transporteras i samma bil.
Även sortimentet präglas av hållbarhet och under 2018 växte det ekologiska sortimentet med 75 procent. Cirka 42 procent av varorna i butikerna kommer direkt från svenska leverantörer.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder





Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige ”Momssäkrat 2026” efter helgens tjuvstart av prissänkningen2.4.2026 08:03:18 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige är nu certifierat som ”Momssäkrat 2026” av Matpriskollen. Certifieringen bekräftar att Lidl hållit sitt löfte: att hela matmomssänkningen når konsumenternas plånböcker. Redan i lördags tjuvstartade Lidl prissänkningen i samtliga butiker över hela landet.
Sveriges snålaste person maxar momssänkningen hos Lidl1.4.2026 13:54:06 CEST | Pressmeddelande
I dag sänks matmomsen i Sverige. För att visualisera vad det faktiskt innebär för svenska barnfamiljer gav Lidl sparproffset Günther Mårder i uppdrag att maxa en femhundring på Lidl – den extra summa en genomsnittlig familj nu beräknas spara per månad.
Lidl-favorit kammar hem fullpott – Ocean Sea torskfiléer är bäst i test27.3.2026 13:00:00 CET | Nyhetsbrev
Att servera en riktigt god fiskmiddag till vardags ska varken vara krångligt eller innebära en kompromiss med smaken. I ett smaktest utfört av Icakuriren utses Ocean Sea Panerade torskfiléer till testvinnare med det högsta betyget 5 av 5.
Lidl svarar på priskriget: Sänker priset på allt i butiken redan på lördag27.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Medan konkurrenterna sänker priset på utvalda delar av sortimentet först på måndag, går Lidl Sverige hela vägen. Från och med lördag morgon gäller full matmomseffekt på i princip allt i butiken*. Prissänkningen motsvarar hela den kommande momshalveringen och Lidl sänker därmed priserna fyra dagar före den 1 april.
Efterlängtad Lidl öppnar i Kållered26.3.2026 13:25:02 CET | Pressmeddelande
Efterfrågan på fler lågprisaktörer i södra Mölndal har länge varit stor. I dag öppnar äntligen Lidl i Kållered – och därmed finns nu Sveriges billigaste matkasse* på 211 platser i Sverige. – Läget i Kållered är oslagbart. Tack vare andra stora aktörer drar handelsplatsen till sig uppmärksamhet regionalt. Vi ser fram emot att välkomna många nya kunder, särskilt med tanke på de 20 000 bostäder som planeras i området, säger Christoffer Wennergren, fastighetschef på Lidl Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
