Hur ser bilden av Afrika ut i svenska tidningar? Välkommen till seminarium och rapportsläpp

Vilken bild ger svenska tidningar av Afrika, vilka hörs och syns mest – och vilka namnges? Välkommen till samtal och rapportsläpp i Almedalen om mediebilden av svenskt bistånd i Afrika.
Seminariet inleds med en presentation av resultaten från den fjärde upplagan We Effects och Retrievers rapport ”#allaharettnamn – bilden av svenskt bistånd i Afrika”. Närmare tusen tidningsartiklar om svenska biståndsinsatser under 2015 har analyserats, med särskilt fokus på bilder.
Resultaten diskuteras av fotografen Pieter Ten Hopen, Blank Spot Projects chefredaktör Martin Schibbye och We Effects kommunikationschef Ola Richardsson. Moderator är tidningen Omvärldens chefredaktör Ylva Bergman.
Frågeställningarna kommer bland annat handlar om vilka bildmässiga regler svenska tidningsjournalister förhåller sig till och om vi kan hitta en gemensam standard som gynnar den avbildade, journalisten och läsaren.
Tid och plats: 4 juli kl 10:00 - 10:45 på Sverige i Världen-torget, Donnersgatan 6
Moderator: Ylva Bergman, Omvärldens chefredaktör
Panel: Pieter Ten Hopen, fotograf
Martin Schibbye, chefredaktör Blank Spot Project
Ola Richardsson, kommunikationschef We Effect
Ioanna Lokebratt, medieanalytiker på Retriever, inleder seminariet med att presentera rapporten.
Mer information om seminariet finns här: http://www.almedalsveckan.info/35857
För ytterligare information, vänligen kontakta
Marcus Lundstedt, pressansvarig, We Effect
Telefon 070-107 43 17, E-post: marcus.lundstedt@weeffect.se
Nyckelord
Kontakter
Ola RichardssonPressansvarig
Tel:+46 709 720 709ola.richardsson@weeffect.orgBilder

Om
We Effect arbetar för att utrota fattigdomen i världen. Vi fokuserar på jämställdhet, kvinnor och hjälp till självhjälp, där människor tillsammans organiserar sig. Då blir effekten att fler familjer får ökade inkomster, mat på bordet och tak över huvudet - och kan ta klivet ur fattigdomen för gott.
Följ We Effect
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från We Effect
We Effect vill leda företag mot 2030-målen19.10.2023 17:00:34 CEST | Pressmeddelande
Utan att näringslivet engagerar sig kommer vi aldrig nå 2030-målen. Biståndsinsatser måste stärkas upp med stöd av företag och privat kapital. We Effect har arbetat med ekonomisk utveckling i över 60 år. Nu startar de “Cooperative Business for Development Hub” för att skapa nya samarbeten mellan biståndsorganisationen och företag.
Coops kunder i Västerbotten samlade in 278 046 kronor till We Effects arbete för att bekämpa hunger!5.7.2023 15:46:08 CEST | Pressmeddelande
Det ska vara lätt att göra gott. Därför har Coop, tillsammans med biståndsorganisationen We Effect skapat ”Bistånd på köpet” för sina medlemmar. Det innebär att för varje köp en Coop-medlemmar som anslutit sig till Bistånd på köpet gör så går en liten summa till We Effects arbete för att utrota hunger genom hållbart jordbruk.
Coops kunder i Östergötland samlade in 151 662 kronor till We Effects arbete för att bekämpa hunger!5.7.2023 15:45:43 CEST | Pressmeddelande
Det ska vara lätt att göra gott. Därför har Coop, tillsammans med biståndsorganisationen We Effect skapat ”Bistånd på köpet” för sina medlemmar. Det innebär att för varje köp en Coop-medlem som anslutit sig till Bistånd på köpet gör så går en liten summa till We Effects arbete för att utrota hunger genom hållbart jordbruk.
Coops kunder i Uppsala samlade in 151 662 kronor till We Effects arbete för att bekämpa hunger!5.7.2023 15:45:11 CEST | Pressmeddelande
Det ska vara lätt att göra gott. Därför har Coop, tillsammans med biståndsorganisationen We Effect skapat ”Bistånd på köpet” för sina medlemmar. Det innebär att för varje köp en Coop-medlem som anslutit sig till Bistånd på köpet gör så går en liten summa till We Effects arbete för att utrota hunger genom hållbart jordbruk.
Coops kunder i Södermanland samlade in 151 662 kronor till We Effects arbete för att bekämpa hunger!5.7.2023 15:44:30 CEST | Pressmeddelande
Det ska vara lätt att göra gott. Därför har Coop, tillsammans med biståndsorganisationen We Effect skapat ”Bistånd på köpet” för sina medlemmar. Det innebär att för varje köp en Coop-medlem som anslutit sig till Bistånd på köpet gör så går en liten summa till We Effects arbete för att utrota hunger genom hållbart jordbruk.
We Effect