Schibsted

Svenska Dagbladet fortsätter satsa – nyrekryterar reporter till SvD Näringsliv

Dela
Svenska Dagbladet fortsätter satsningen på redaktionen och arbetet med att utveckla den moderna nyhetsjournalistiken. Sophia Sinclair, en av reportrarna bakom höstens uppmärksammade granskning av Isabella Löwengrips bolagssfär, blir fast reporter på SvD Näringsliv. ”Sophia Sinclair får en viktig roll när vi nu tar näringslivsbevakningen in i nästa decennium”, säger SvD Näringslivs chef Daniel Kederstedt.
Svenska Dagbladet fortsätter den redaktionella satsningen och rekryterar Sophia Sinclair till SvD Näringsliv. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD
Svenska Dagbladet fortsätter den redaktionella satsningen och rekryterar Sophia Sinclair till SvD Näringsliv. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD

Sophia Sinclair har en bakgrund på Dagens Industri, Upsala Nya Tidning och VLT och kom till Svenska Dagbladet 2018. Under hösten har hon varit drivande i flera stora projekt, bland annat granskningen av Isabella Löwengrips bolagssfär, som blev en av årets mest omtalade och gjorde att SvD Näringsliv nådde en delvis ny målgrupp. Hon är också reportern bakom konceptsatsningen 20 tankar om 2020-talet, där SvD lät några av landets mest kunniga personer inom sina respektive områden ta med läsaren in i 2020-talet.

– Sophia Sinclair har bevisat sig som en otroligt skicklig journalist, som ser på näringslivsjournalistiken på ett nytt sätt. Jag är väldigt glad över att hon kommer fortsätta skriva för våra läsare. Hon får en viktigt roll när vi nu tar SvD Näringsliv in i nästa decennium, säger Daniel Kederstedt, chef SvD Näringsliv.

Med rekryteringen av Sophia Sinclair fortsätter Svenska Dagbladet den resa som påbörjades i höstas och som om tre år ska ha tagit mediehuset till en ny position och en tidning som sätter läsaren i centrum för all verksamhet.

– Jag är otroligt glad och stolt över att fortsätta vara en del av en redaktion med enorm kompetens och en hög ambition om att hela tiden utveckla journalistiken. Att dessutom få vara en del av och bidra till det spännande förändringsarbetet som tidningen befinner sig i just nu känns superkul, säger Sophia Sinclair.

Tidigare i höstas värvades Anders Billing som redaktör till SvD Näringsliv, Erik Wisterberg som reporter med fokus på digitaliseringen och prisvinnande reportern Åsa Erlandsson till nyhetsredaktionen. Redaktionen har också stärkts med Hannes Delling som redaktör för undersökande journalistik och redaktionen stärkts med ett antal projekttjänster inom den visuella journalistiken och inom digital utgörning. 

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Daniel Kederstedt, chef SvD Näringsliv. E-post: daniel.kederstedt@svd.se.
Sophia Sinclair, reporter SvD Näringsliv. Tel: 070-162 27 84. E-post: sophia.sinclair@svd.se.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Svenska Dagbladet fortsätter den redaktionella satsningen och rekryterar Sophia Sinclair till SvD Näringsliv. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD
Svenska Dagbladet fortsätter den redaktionella satsningen och rekryterar Sophia Sinclair till SvD Näringsliv. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD
Ladda ned bild

Om

Schibsted
Schibsted
Kungsbron 13
111 22 Stockholm

08 - 725 25 00https://www.schibsted.com

Rethinking things since 1839

Schibsted kombinerar en lång och stolt publicist-tradition, som sträcker sig ända från 1800-talet, med digital innovation och entreprenörskap. Verksamheten inkluderar bland annat bolag som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Lendo, Prisjakt och TV.nu.

Följ Schibsted

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Schibsted

Aftonbladet och SvD fortsätter växa digitala användarintäkter7.6.2024 07:01:00 CEST | Pressmeddelande

Krävande makroekonomi, hög inflation och höga räntor har fortsatt utmana boksluten för Schibsteds svenska mediehus. Framför allt annonsmarknaden har varit utmanande och lyft först i fjärde kvartalet. Prenumerationsaffären har, trots en stram ekonomi för hushållen, varit stabil. SvD redovisar ett rörelseresultat på 72 MSEK (64 MSEK) för 2023, medan Aftonbladet landar ett resultat på 38 MSEK (55 MSEK).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye