Odeklarerade läkemedel i 8 av 10 testade kosttillskott för sexlust och potens
19.12.2019 09:58:34 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande

Läkemedelsverket har i ett projekt tillsammans med Livsmedelskontrollen vid Stockholms stad köpt in och analyserat tio stycken kosttillskott som marknadsfördes med att de skulle förbättra potensen eller öka sexlusten.
I åtta av produkterna hittades kemiska läkemedelssubstanser som inte fanns med i innehållsförteckningarna. Ämnen kan vara farliga för vissa personer och Läkemedelsverket avråder från att använda dessa kosttillskott.
– Tyvärr visar de här resultaten att den här typen av fusk fortfarande är utbrett, säger Tomas Nilsson, utredare på Läkemedelsverket. På produkterna står det att de innehåller olika växter, vitaminer eller aminosyror, men för att få den önskade effekten tillsätts också andra ämnen. Men detta får konsumenten ingen information om.
De ämnen som hittades var bland annat sildenafil, tadalafil och vardenafil, vilka alla finns i läkemedel som används vid behandling av erektionsproblem. Ett av problemen med ämnena är att de kan orsaka kraftiga blodtrycksfall hos personer med kärlkramp.
– I Sverige är läkemedel med dessa ämnen på goda grunder receptbelagda, säger Tomas Nilsson. Det är viktigt att utesluta att potensproblem beror på någon sjukdom innan man börjar med potenshöjande medel. Läkaren behöver också följa upp att läkemedlen inte påverkar till exempel ditt blodtryck och att de inte påverkar effekterna av andra läkemedel du använder.
Bland de kontrollerade produkterna var tre riktade till kvinnor och i två av dem hittades läkemedelssubstanser. I den ena produkten hittades flibanserin, vilket i USA används för behandling i de fall kvinnor mår dåligt av alltför låg sexlust. I den andra produkten hittades två ämnen som liknar sildenafil.
Även andra läkemedelsämnen hittades i mindre mängder, t.ex. det antiinflammatoriska ämnet metamizol som enbart finns i läkemedel till djur i Sverige. En annan substans som hittades var den selektive serotoninåterupptagshämmaren (SSRI) dapoxetin. SSRI-preparat används vanligtvis som antidepressiva medel, men dapoxetin används i Sverige för behandling av för tidig utlösning i de fall det anses medicinskt motiverat.
Läkemedelsverket och Stockholms stad har varit i kontakt med de butiker som har sålt produkterna och informerat om resultaten av analyserna.
|
Produktnamn |
Fynd |
| BEAST | Tadalafil, noramidopyrin och sildenafil |
| FIVE | Tadalafil |
| GoldMAX Blue | Sildenafil och tadalafil |
| Horny Little Devil | Sildenafil och tadalafil |
| LadyagrA | Inga läkemedelssubstanser identifierade |
| Libidofemme | Hydroxitiohomosildenafil |
| Passion | Flibanserin |
| Power tablets | Desmetylkarbodenafil och dapoxetin |
| Viafemme | Inga läkemedelssubstanser identifierade |
| Xpresso | Vardenafil |
Kontakta oss
Läkemedelsverkets presstjänst
press@lakemedelsverket.se
018-18 36 25
Tomas Nilsson, utredare
Enheten för kosmetika, läkemedelsprodukter och narkotika
Läkemedelsverket
018-17 46 00
Livsmedelskontrollen
Stockholms stad
08-508 288 88
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder
Länkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny information om läkemedelstillgänglighet i söktjänst och på webbsidor1.4.2026 16:56:03 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket publicerar nu även information om planerade försäljningsuppehåll för läkemedel, både tillfälliga och permanenta. Samtidigt byter tjänsten namn från Sök restanmälda läkemedel till Sök anmälda försäljningsuppehåll och webbinformationen om läkemedelstillgänglighet har uppdaterats. Förändringarna ger vård, apotek och företag en mer samlad och aktuell bild av tillgänglighet för läkemedel.
Spårbarhet avgörande för säker användning av medicinteknik1.4.2026 09:16:01 CEST | Pressmeddelande
Alla som hanterar medicintekniska produkter i vården behöver bidra till att det går att följa en produkt från tillverkare till brukare. Utan fungerande spårbarhet riskerar produkter med brister att inte åtgärdas i tid – vilket kan få allvarliga konsekvenser för patienters säkerhet.
Gemensam informationsstruktur ska stärka kliniska prövningar i Sverige31.3.2026 08:25:12 CEST | Pressmeddelande
Idag saknas ett enhetligt sätt att följa upp hur kliniska prövningar genomförs i Sverige. Det gör det svårt att få en samlad bild av exempelvis antal pågående prövningar, hur lång tid det tar att starta dem och om mål för att rekrytera patienter uppfylls. Nu startar ett nationellt projekt för att ändra på det.
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

