Sveriges Allmännytta

Här är SABOs framtidsrapporter

22.6.2016 15:00:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande

Dela
När omvärlden förändras behöver allmännyttan diskutera sin roll och sina uppgifter i ett långsiktigt perspektiv. Därför arbetar bransch- och intresseorganisationen SABO nu fram ett nytt framtidsprogram, ”Allmännyttan mot år 2030” och idag offentliggörs sex delstudier från det arbetet.

SABOs kongress beslutade förra våren att SABO i dialog med medlemsföretagen ska ta fram ett nytt framtidsprogram. Sex analysgrupper har därefter arbetat med olika fokusområden och idag är deras rapporter klara. De har studerat:

  • Tillväxt och Välfärd
  • Boende med livskvalitet
  • Ekonomiskt hållbar utveckling
  • Socialt hållbar utveckling
  • Ekologiskt hållbar utveckling
  • Framtidens boende

Till detta har även en utvärdering gjorts av allbolagen som trädde i kraft den 1 januari 2016.

– Rapporterna ger oss ett mycket bra underlag för kommande framtidsarbete. Jag rekommenderar alla som är intresserade av samhällsbyggande i stort och allmännyttans roll i synnerhet, att läsa rapporterna, säger Kurt Eliasson vd för SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag.

Lärdomar och idéer från delstudierna kommer att tillvaratas i det fortsatta arbetet med framtidsprogrammet, som ska behandlas av SABOs kongress i Linköping våren 2017.

Bifogat:
Sex rapporter samt utvärdering av allbolagen som pdf.

Kontakt:
Jörgen Mark-Nielsen, utredningsansvarig, SABO: 08-406 55 40
Charlotta Lundström, pressansvarig, SABO: 070-721 20 11

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.

Tävlingen har öppnat: Var finns allmännyttans bästa bygge?29.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Nu öppnar 2026 års upplaga av tävlingen Allmännyttans bästa bygge – Sveriges Allmännyttas byggtävling som lyfter fram bra och innovativa byggprojekt och sprider kunskap i branschen. – Vi vill sprida goda exempel i branschen och bland våra medlemsföretag, och visa att det går att bygga bra även i dessa bistra ekonomiska tider, säger Martin Ingvarson, tf enhetschef på Sveriges Allmännytta och ansvarig för tävlingen. Han hoppas därför att nu få in riktigt många tävlingsbidrag.

Fler bostadsbolag förebygger vräkningar - men trenden går åt fel håll8.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Ny rapport visar: Allt fler bostadsbolag arbetar vräkningsförebyggande – men antalet avhysningar och berörda barn fortsätter att öka Trots att en överväldigande majoritet av landets bostadsföretag arbetar aktivt för att förebygga avhysningar ökar både antalet verkställda vräkningar och antalet barn som berörs. Det visar Sveriges Allmännyttas rapport Bästa vräkningen? Den som inte blev av, som bygger på en enkät till 302 bostadsföretag – varav 232 svarade – samt aktuell statistik från Kronofogden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye