Nyhet! Apollo börjar resa till Peloponnesos

– Apollos ambition är alltid att förmedla autentiska och lokala reseupplevelser vilket gör Peloponnesos till en utmärkt nyhet. För oss är det viktigt att ge våra kunder möjlighet att komma nära resmålet och att med alla sinnen ta till sig värdlandet. Peloponnesos erbjuder bland annat historiska världsarv, städer, byar och härliga stränder. Vi är glada att kunna erbjuda ytterligare en genuin semesterupplevelse i Grekland i sommar, säger Nina Hornewall, Commercial Director på Apollo.
Nyckelord för Peloponnesos är mångfald och variation, många av Greklands mest berömda historiska sevärdheter, kulturella event, vinhus, vinodlingar, olivoljeproducenter och olivodlingar, finns här. I låglandet finns stora fruktodlingar, olivlundarna är utspridda över hela halvön och kusten rymmer en mångfald av stränder. Klimatet är behagligt med milda vintrar och en lång sommarsäsong.
På halvön ligger exempelvis det världskända Olympia, där de första Olympiska spelen gick av stapeln. Här ligger även en av världens bäst bevarade amfiteatrar: Epidauros-teatern, där de antika dramerna en gång uruppfördes.
– Med Apollo flyger man till staden Kalamata som är en stor och livlig stad med ett brett utbud av kulturella evenemang och festivaler. Här ligger en trevlig strandpromenad med stranden mitt i staden. Och de närbelägna orterna runt Kalamata: Stoupa, Skafidia och Kardamili är perfekta resmål för de som vill uppleva den riktigt lugna grekiska medelhavslunken, säger Nina Hornewall.
På Peloponnesos har Apollo 13 hotell fördelade på orterna Kalamata, Kardamili, Stoupa och Skafidia.
Flygavgångar: Till Kalamata reser Apollo från Arlanda den 16/5 – 18/7 2020.
Nyckelord
Kontakter
Clara LarssonPressansvarig
Tel:073-403 86 39clara.larsson@apollo.seBilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravelsamt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo och Jettime utökar samarbetet15.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från april 2026 till april 2028. Avtalet omfattar både sommar- och vintertrafik och stärker samarbetet mellan de två företagen, så att ännu fler semesterresenärer kan njuta av direktflyg, skandinavisktalande kabinpersonal och service på deras nivå.
AI ska hjälpa Apollos kunder att snabbare hitta sin nästa drömresa11.12.2025 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Inför vintersäsongen lanserar Apollo två AI-drivna bildprojekt som både höjer kvaliteten i de digitala kanalerna och gör webb och app mer tillgängliga för alla. Lösningarna, utvecklade tillsammans med CRMK, ger stora tidsbesparingar och en bättre kundupplevelse.
De 10 största resetrenderna för 20269.12.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
2026 blir året då vi reser mer personligt, mer lekfullt och med lite mer mening. Här är de tio starkaste trenderna som experterna menar kommer att prägla reslusten nästa år.
Storsuccé för ny charterlinje från Växjö!2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollo kan redan nu meddela att 25 % av resorna från Växjö till nyheten Preveza på det grekiska fastlandet för sommaren 2026 redan är sålda.
Sundsvallsbornas nya Greklandsfavorit tar fart2.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Apollos nya direktflyg till Ioannina är redan över 20 procent såld. Det gör nyheten från Sundsvall till en av de bästa säljande charterlinjerna från regionala flygplatser i Sverige!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum





