Fler planerar att spara skatteåterbäringen

I år kan man få sin skatteåterbäring redan i början av aprilom deklarationen lämnas in i tid. De svenskar som har skaffat digital e-brevlåda och deklarerar elektroniskt kan få sin skatteåterbäring vid påsk. För vissa kan det handla om många tusen kronor som plötsligt dyker upp på kontot – men vad gör man egentligen med dem?
Förra året deklarerade omkring 6,3 miljoner människor i Sverige elektroniskt, vilket var en ökning från året innan, då ca 6,1 miljoner människor gjorde samma sak.
En ny undersökning från försäkringsbolaget If visar att sparkontot är det populäraste stället att lägga pengarna. Mer än var varannan (54 procent) av de 3 516 svarande säger att de sparar sin skatteåterbäring. Det är betydligt fler än när If ställt frågan tidigare år. 2017 och 2015 svarade ungefär var tredje (34 respektive 35 procent) att de tänkte spara sin skatteåterbäring. 2016 valde 25 procent att spara pengarna.
– De flesta sätter inte sprätt på skatteåterbäringen direkt utan sparar för framtiden istället. I och med att pengarna kommer i en klumpsumma kan det vara ett bra sätt att bygga upp en buffert, säger Jessica Hjälmered, presschef på försäkringsbolaget If.
Unga mellan 18 och 34 år säger sig vara ivrigast att lägga undan pengarna. Sex av tio i den åldersgruppen tänker spara pengarna - bland de som är över 55 år tänker färre än hälften (49 procent) göra det. Bland barnfamiljer är det hela 61 procent som tänker spara återbäringen, bland vuxna som inte arbetar är det endast 46 procent.
Näst vanligast är att lägga extrapengarna på att betala räkningar – totalt säger knappt en femtedel (18 procent) av de svarande att de gör det. Bland barnfamiljer är siffran25 procent.
Mest ressugna är de mellan 35 och 54 år, där nära var femte (18 procent) planerar att boka en resa när återbäringen trillar in.
Att lägga pengarna på shopping är däremot inte lika populärt – färre än var sjätte (14 procent) väljer att shoppa för pengarna.
Mer än var tionde (11 procent) uppger att de aldrig får pengar vid skatteåterbäringen.
Den 27 februari är sista dagen för att skaffa digital brevlåda för att hinna få sin deklaration utskickad digitalt. 17 mars öppnar deklarationstjänsten på skatteverket.se samt i appen, och 31 mars är sista dagen att deklarera digitalt för den som vill få sin skatteåterbäring i påskveckan.
|
Vad brukar du göra med pengarna vid de tillfällen då du får skatteåterbäring efter att deklarationen är inlämnad? (Flera svar möjliga) |
|
|
Sparar |
54% |
|
Betala räkningar |
18% |
|
Reser |
15% |
|
Shoppar |
14% |
|
Får aldrig några pengar över |
9% |
|
Ger till barnen |
4% |
|
Annat |
10% |
|
Aldrig fått pengar vid skatteåterbäringen |
11% |
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 1-16 november 2019 har sammanlagt 3516 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor 18 år och äldre i Sverige.
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-792 70 40press@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

