Ving - Sveriges bästa researrangör i Grand Travel Award 2020
14.2.2020 12:02:37 CET | Ving AB | Pressmeddelande
- Vi är oerhört stolta och glada över att återigen vinna priset som Sveriges bästa researrangör. Extra fint känns det med priset efter det turbulenta år som vi lämnar bakom oss där våra kunders, partners och återförsäljares stöd och alla kollegors enorma engagemang gör att vi står här idag. Vi är starkare än någonsin och det här priset är ett viktigt bevis på vad vi som företag gör och vad vårt varumärke står för, säger Johnny Nilsen, VD Ving Sverige.
Vings vinst kammades hem genom en process där juryns nominerade företag i kategorin betygssattes av Sveriges resebyråer utifrån tre olika områden: Service och support, produktkvalitet och produktutveckling samt marknadsföring/branschaktiviteter.
Ving vann med följande nominering:
”Vings varumärke är ett av de absolut starkaste i reseindustrin. Trots att man 2019 har varit med om den mest dramatiska resan i företagets historia behåller Ving sin position som Sveriges bästa researrangör. Och nu när Ving har tappat sin brittiska barlast och fått ny ägare i Petter Stordalen och två riskkapitalbolag står bolaget starkare än någonsin. Färden mot de bästa veckorna på året har bara börjat och vi vet alla att det är de små detaljerna som gör stunden i paradiset gyllene.”
Nominerade i kategorin ”Bästa researrangör” var även TUI, Apollo, Solresor, Detur, Rolfs flyg & buss samt Airtours.
Kontakter
Fredrik HenrikssonKommunikations- och hållbarhetschef, Vinggruppen Norden
Tel:+46709513124fredrik.henriksson@ving.seBilder
Om
Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
Vings hemtagningsflyg med 315 strandsatta gäster från Indiska Oceanen och Sydostasien har landat i Köpenhamn9.3.2026 10:57:23 CET | Pressmeddelande
Kl 10:15 på måndagsförmiddagen landade Vings hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines på Kastrup Airport i Köpenhamn med 315 nordiska gäster, varav 150 svenskar, som varit strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien i en dryg vecka. Parallellt pågår fortsatt ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag.
Ving sätter in stort hemtagningsflyg till Thailand och Maldiverna för att hämta hem över 300 strandade nordiska gäster6.3.2026 16:04:41 CET | Pressmeddelande
Parallellt med ett intensivt arbete med att få hem gäster från riskområdena i Dubai och Doha via externa flygbolag så sätter Ving nu in ett hemtagningsflyg med det egna flygbolaget Sunclass Airlines för att ta hem gäster som är strandade på ett flertal resmål runtom i Indiska Oceanen och Sydostasien. Med hemtagningsflyget räknar resebolaget med att kunna få hem över 300 nordiska gäster.
Sverige fryser – reslusten exploderar16.2.2026 10:05:23 CET | Pressmeddelande
Sportlov + köldknäpp = reseboom. När vintern håller Sverige i ett iskallt grepp väljer 28 500 svenskar att resa på en charterresa med Ving till varmare breddgrader under februari. Många passar även på att solsäkra en vecka eller två framåt i tiden. Resebokningarna hos Ving har ökat med +55% procent den senaste månaden jämfört med månaden innan och under Alla hjärtansdags-helgen bokades hela 28 % fler vinter- och sommarresor mot i fjol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
