Akademiska sjukhuset

Ökad tillgång på nässprayen Nyxoid ska minska dödsfall vid överdos av opioider

Dela
Allt fler dör av narkotika och dödliga drogkombinationer. För att rädda liv krävs tidiga, förebyggande insatser. Inom ramen för ett pilotprojekt inför Akademiska sjukhuset ökad tillgång till Nyxoid, ett läkemedel som fungerar som motgift mot överdos av heroin och andra opioider och ges i form av nässpray. Satsningen presenteras vid ett seminarium i Almedalen 4 juli.

– Inom beroendevården vill vi bidra till att minska dödsfallen orsakade av opioider och farliga drogkombinationer. Ökad tillgång till läkemedlet Nyxoid är ett viktigt verktyg för att minska den narkotikarelaterade dödligheten. Målgruppen är personer som riskerar överdos eller bevittnar överdos hos andra, säger Åsa Magnusson, sektionschef inom Beroende- och neuropsykiatri vid Akademiska sjukhuset.

Opioider är samlingsnamn för illegala droger såsom heroin och narkotikaklassade, smärtstillande läkemedel som används i sjukvården.

Eftersom motgiftet är helt nytt i Sverige som nässpray genomför sjukhuset med start i juli ett pilotprojekt där 50 patienter, och eventuella närstående eller vänner, får utbildning av läkare i hur de känner igen tecken på opioidorsakad överdos och hur nässprejen används.

Enligt Åsa Magnusson är satsningen i linje med den nationella strategin för samlad alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobakspolitiken (ANDT) vars övergripande mål är att samhället ska vara fritt från narkotika och dopning, med minskade medicinska och sociala skador orsakade av alkohol och med ett minskat tobaksbruk. Region Uppsalas strategi och handlingsplan utgår från den nationella motsvarigheten och har som mål att minska skador av alkohol och narkotika både i ett förebyggande perspektiv och ett hälsoperspektiv.

– Vårdens utmaning är att hitta nya vårderbjudanden, fokusera på samsjuklighet samt motverka alkohol och narkotikarelaterade dödsfall. Att ha en nollvision innebär att göra både livräddande och tidiga insatser, framhåller Åsa Magnusson.

Cheföverläkaren Tobias Eriksson är ansvarig för pilotprojektet och ser ett behov av att kunna erbjuda fler detta skydd mot överdoser.

– Vi har bra resultat i beroendevården när personer väl kommit i behandling och förändringar skett. Tiden innan är dock väldigt skör och förknippad med stor dödlighet. Nätdroger såsom Fentanyl kan vara dödliga vid en enstaka första kontakt. Därför har motgiftet en jätteviktig roll i prevention mot överdoser med dödlig utgång, säger Tobias Eriksson.

Pilotprojektet presenteras vid seminariet Alkohol, psykisk ohälsa och livshotande drogkombinationer i Almedalen 4 juli. Seminariet arrangeras av U-FOLD, Uppsala universitet, och fokuserar på de möjligheter och den kunskap som man anser att en modern beroendevård måste fokusera på för att nå målen om minskad sjukdom och dödlighet orsakad av alkohol och narkotika.


Mer information:
Åsa Magnusson, sektionschef Beroende- och neuropsykiatri, Akademiska sjukhuset, tel: 018-617 03 56 eller 072-451 56 47, e-post: asa.magnusson@akademiska.se

Tobias Eriksson, chefsöverläkare inom Beroende- och neuropsykiatri, Akademiska sjukhuset, tel: 018-611 21 72, e-post: tobias.eriksson@akademiska.se

Kontakter

Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen

Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.

Tel:018-611 96 11 070-622 24 21elisabeth.tysk@akademiska.se

Bilder

Ladda ned bild
Åsa Magnusson, sektionschef Beroende- och neuropsykiatri, Akademiska sjukhuset
Åsa Magnusson, sektionschef Beroende- och neuropsykiatri, Akademiska sjukhuset
Ladda ned bild

Om

Akademiska sjukhuset
Akademiska sjukhuset

751 85 Uppsala

018-611 00 00https://www.akademiska.se/

Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.

Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.

Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.

Följ Akademiska sjukhuset

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset

Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande

Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.

Intensiv magnetstimulering ska utvärderas mot ungdomsdepression26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Magnetstimulering av hjärnan används sedan några år inom rutinsjukvården som behandling för vuxna patienter med svårbehandlad depression, men har inte visat sig verksam på unga. En mer intensiv variant, som visat lovande resultat hos vuxna, har ännu inte testats på ungdomar. Nu ska forskare vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet utvärdera om den även är effektiv mot tonårsdepression.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye