SvD leder digitaltidningsutveckling – lanserar ny eSvD

Lanseringen av nya eSvD, den digitala versionen av den tryckta tidningen, har skett i etapper. Webben kom först, därefter följde Androidanvändare och sedan uppgraderingen i IOS (Iphone och Ipad).
– SvD är i en positiv utveckling med ökad betalningsvilja digitalt och lägre churn i print. Den här satsningen är viktig för att fortsätta och stärka den utvecklingen. Antalet eSvD-läsare blir allt fler – i det stora informationsflödet digitalt tror jag att många uppskattar styrkan i den paketerade tidningen med ett noga utvalt innehåll, tydlig struktur och en början och ett slut, säger Anna Careborg.
Samtidigt som eSvD uppdateras byter SvD leverantör av den tekniska plattformen bakom eSvD. Ny leverantör är Textalk Media.
– Vi har lagt grunden till ett nytt och starkt samarbete som ger oss bättre förutsättningar för vidareutveckling och att kunna vara ledande i branschen på det här området, säger Malin S Ånell, chef för SvD Redigering och produktägare för eSvD.
För Svenska Dagbladets läsare innebär nya eSvD helt nya möjligheter att ta del av SvD:s journalistik. Läsarnas behov har stått i förgrunden och de har varit med i processen.
– Vi har fått många bra synpunkter och med Textalk Media byggt en digitaltidning som svarar mot deras önskemål. Vi kommer att jobba vidare med de insikter vi har fått och förbättra produkten kontinuerligt.
När digitaltidningen slog igenom för ungefär tio år sedan byggde den på samma innehåll som den tryckta tidningen. I dag är möjligheterna helt andra, vilket speglas i nya eSvD:
• Scrollbar startsida som visar mer innehåll, flera karuseller med tidningar byggs på varandra.
• Fler inställningsmöjligheter i läsläge, texten kan anpassas i storlek, bredd och radavstånd.
• Förbättrad kvalitet i sidvyn, bilden blir skarpare vid inzoomning.
– Med nya eSvD tillför vi en ny dimension som ger mer överblick och bättre läsupplevelse. SvD tar med denna lansering digitaltidningen in i 2020-talet, säger Malin S Ånell.
Den nya samarbetspartnern Textalk Media är en växande aktör på digitaltidningsmarknaden.
– I vår strävan att fler ska kunna ta del av det som är viktigt – vid rätt tidpunkt – känns det både stort och motiverande att arbeta med SvD och tillvarata deras kompetens i den löpande vidareutvecklingen av Prenly, vår publiceringsplattform för e-publikationer, säger Jens Halvarsson, vd på Textalk Media.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Malin S Ånell, chef SvD Redigering och produktägare eSvD. Tel: 076-798 72 45. E-post: malin.s.anell@svd.se.
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunication Specialist Publishing
Tel:070-268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder


Om
Rethinking things since 1839
Schibsted kombinerar en lång och stolt publicist-tradition, som sträcker sig ända från 1800-talet, med digital innovation och entreprenörskap. Verksamheten inkluderar bland annat bolag som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, Lendo, Prisjakt och TV.nu.
Följ Vend
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vend
Vend stärker ledningen – Yale Varty blir ny Chief Commercial Officer (CCO)15.10.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett viktigt steg för att stärka Vends kommersiella ledarskap inför framtiden, enligt Christian Printzell Halvorsen, VD för Vend.
Vend appoints Carl Vult von Steyern as Director of Advertising3.9.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Vend, the Nordic marketplace group behind Blocket (Sweden), Finn (Norway), Tori (Finland) and DBA (Denmark), is accelerating the transformation of its advertising business by appointing Carl Vult von Steyern as Director of Advertising Products & Operations.
Vend appoints Maria Sandgren as new EVP & Chief Product and Technology Officer15.5.2025 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Today, Vend appointed Maria Sandgren as Executive Vice President and Chief Product & Technology Officer.
Schibsted Marketplaces becomes Vend: A new name for a smarter future12.5.2025 09:00:00 CEST | Press Release
Schibsted Marketplaces announces its official change into Vend today, marking a bold new chapter as a unified, purpose-driven family of marketplaces across the Nordics. The new name and brand identity reflect the company’s ongoing evolution as a leading digital marketplaces company committed to helping users make smarter choices and spend their time wisely.
Schibsted Marketplaces avslöjar nytt företagsnamn: Vend14.1.2025 17:34:49 CET | Pressmeddelande
"Vend markerar början på en enad satsning. Med det här nya namnet förenar vi vår nordiska familj av marknadsplatser – och förvandlar dem till en kraftfull innovationsmotor," säger Christian Printzell Halvorsen. Den fullständiga övergången till Vend är planerad till andra kvartalet 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
