Akademiska först med djup hjärnstimulering vid svår epilepsi

| – DBS är ett komplement till annan behandling, framförallt läkemedel. Hittills har en patient opererats på Akademiska och ytterligare en operation är inplanerad, säger Eva Kumlien, överläkare i neurologi på Akademiska sjukhuset som tillsammans med neurokirurger ansvarar för den nya behandlingen.. Enligt Eva Kumlien är det för tidigt att dra slutsatser om resultaten eftersom det tar flera månader, ibland upp till år innan man kan utvärdera effekten. Men tidigare erfarenheter, bland annat en amerikansk studie publicerad 2010, visade att över hälften av patienterna hade betydligt färre anfall två år efter behandlingen och att några var helt anfallsfria. Även livskvaliteten ökade. Deep brain stimulation eller djup hjärnstimulering (DBS) är ett kirurgiskt ingrepp som innebär att neurokirurger opererar in två elektroder i de främre delarna av thalamus, den del av mellanhjärnan som hanterar information mellan nervceller. Elektroderna får elektriska impulser från en dosa, liknande en pacemaker. Om det inte fungerar kan systemet tas bort. För att behandlingen ska fungera vid epilepsi måste anfallen utgå från ett avgränsat område i hjärnbarken. Dessutom ska läkemedelsbehandling inte ha tillräcklig effekt eller ge kraftiga biverkningar. Man ska också ha uteslutit ett neurokirurgiskt ingrepp. Inför beslut om DBS-behandling görs en omfattande utredning. Bland annat görs en långtidsregistrering med EEG, MR-undersökningar och neuropsykologiska tester. Vissa risker finns, bland annat komplikationer i samband med operation med infektion och blödning, men även huvudvärk och humörpåverkan. Akademiska har en lång tradition och goda resurser för utredning av svår epilepsi, numera finns en speciell enhet för just epilepsiutredningar. Dessutom är sjukhusets neurokirurger och neurologer vana vid DBS-behandling vid andra neurologiska sjukdomstillstånd som Parkinsons sjukdom, dystoni och tremor. Mer information: Eva Kumlien, överläkare i neurologi, 018-611 50 39 eller 0738-660 163 |
Elisabeth Tysk, presschef, 070-622 24 21
FAKTA: Kriterier för DBS-behandling vid svår epilepsi
- Anfallen måste utgå från ett avgränsat område i hjärnbarken.
- Patienten ska ha otillräckligt effekt av läkemedelsbehandling alternativt problem med kraftiga biverkningar.
- Ett neurokirurgiskt ingrepp (resektion) ska inte kunna genomföras, alternativt att patienten säger nej till ett sådant ingrepp.
Nyckelord
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Bilder
Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
Intensiv magnetstimulering ska utvärderas mot ungdomsdepression26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Magnetstimulering av hjärnan används sedan några år inom rutinsjukvården som behandling för vuxna patienter med svårbehandlad depression, men har inte visat sig verksam på unga. En mer intensiv variant, som visat lovande resultat hos vuxna, har ännu inte testats på ungdomar. Nu ska forskare vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet utvärdera om den även är effektiv mot tonårsdepression.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

