Pressmeddelande: Uppsalaforskare bakom upptäckt av mutation som orsak till Cushings syndrom
24.4.2014 08:23:00 CEST | Akademiska sjukhuset | Pressmeddelande

Cushings syndrom orsakas oftast av förändringar i hypofysen, men en allvarlig form kan orsakas
av godartade eller elakartade tumörer i binjuren. I förlängningen kan den förhöjda produktionen av hormonet kortisol leda till en rad sjukdomar såsom för högt blodtryck, diabetes och benskörhet.
– I dag finns inte någon bra medicinsk behandling förutom kirurgi. Upptäckten kan leda till utveckling av nya läkemedel som kan hämma kortisolproduktionen och celltillväxten. Detta är av särskilt stor vikt eftersom patienter med Cushings syndrom kan vara så svårt sjuka att de inte klarar kirurgisk behandling, säger Peter Stålberg, överläkare i endokrinkirurgi på Akademiska sjukhuset.
Studien har utförts av de endokrinkirurgiska grupperna vid Centre of Excellence Endokrina tumörer på Akademiska sjukhuset i samarbete med forskare vid Yale Medical School (USA). Resultaten publiceras online denna vecka i den ansedda medicinska facktidskriften Nature Genetics.
Via modern sekvenseringsteknik har forskarna identifierat ett enzym, PRKACA, som är muterat och leder till celltillväxt och överproduktion av kortisol.
– Vi har även upptäckt att det finns en undergrupp av godartade binjuretumörer som har genetiska förändringar liknande dem man ser i elakartade tumörer. Tidigare har det saknats belägg för att binjurecancer skulle kunna utvecklas från godartade tumörer likt den stegvisa process man ser vid andra vanligare cancerformer såsom tjocktarmscancer. Dessa fynd möjliggör utveckling av nya
metoder att urskilja olika tumörformer, så att patienter slipper opereras i onödan. Förhoppningen är att detta ska kunna ske via ett enkelt blodprov som mäter DNA-mängder från tumören i blodcirkulationen, säger Peter Stålberg.
FAKTA: Cushings syndrom
* En ovanlig, icke ärftlig sjukdom som drabbar tre till fyra personer per miljon invånare varje år.
* Godartade tumörer i binjuren är mycket vanliga medan elakartade är extremt
ovanliga (cirka 20 fall i Sverige per år).
* Sjukdomen förekommer i alla åldrar, men är vanligare hos kvinnor.
* Den vanligaste tumörformen sitter i hypofysen och behandlas oftast med hypofysoperation
som görs via ett snitt vid sidan av näsan eller under överläppen.
Mer information:
Peter Stålberg, docent och överläkare i endokrinkirurgi, 018-611 46 11 eller 070-316 96 67
Per Hellman, professor och överläkare i endokrinkirurgi, 018-611 46 17
Peyman Björklund, forskare, experimentell kirurgi, 018-611 49 11
Elisabeth Tysk, presschef, 070-622 24 21
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Bilder
Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Ny cyklotronanläggning invigd på PET-centrum vid Akademiska sjukhuset15.4.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
Positronemissionstomografi (PET) blir allt viktigare för diagnostik och uppföljning av olika behandlingar, inte minst inom cancerområdet, men även för avancerad forskning. I dag invigs en ny cyklotronanläggning på PET-centrum vid Akademiska sjukhuset, som förutom cyklotron, en slags partikelaccelerator, inrymmer renrum för tillverkning av spårämnen. I samband med invigningen 15 april avtäcktes ett konstverk av Albin Karlsson utanför centrumet.
Studie fokuserar på säkrare utskrivningar av äldre patienter från sjukhus7.4.2026 14:11:05 CEST | Pressmeddelande
Övergångar mellan olika vårdenheter, till exempel när äldre, multisjuka patienter skrivs ut från sjukhus, innebär en ökad risk för att läkemedel tas på fel sätt. En studie på Akademiska sjukhuset fokuserar på att göra utskrivningarna säkrare och tryggare, bland annat med tydligare och individanpassad kommunikation.
Akademiska medverkar i nationellt nätverk för mer effektiv och jämlik cancersjukvård18.3.2026 10:47:40 CET | Nyheter
Nu stärks samarbetet mellan universitetssjukhusens Comprehensive Cancer Centres (CCC) genom att ett nationellt nätverk bildas. Respektive centers högspecialiserade vård, spetsforskning och utbildning flätas samman för att kunna bidra till att göra cancersjukvården mer jämlik och effektiv i hela landet och samtidigt korta tiden till klinisk rutin.
Hälsan hos levande njurdonatorer ska undersökas i ny studie12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Hur mår levande njurdonatorer och mottagare psykiskt före och efter transplantation? Detta ska undersökas i en ny nationell studie ledd från Akademiska sjukhuset som startar idag på världsnjurdagen. Alla personer i Sverige, som under perioden 2026- 2028 donerat en njure för transplantation, bjuds in att delta i studien.
Akademiska får bedriva nationell högspecialiserad vård vid analcancer11.3.2026 14:42:44 CET | Pressmeddelande
Akademiska sjukhuset/Region Uppsala får tillstånd att bedriva nationell högspecialiserad vård vid analcancer, med inriktning på botande behandling med radiokemoterapi, det vill säga strålbehandling och cytostatika samtidigt. Beslutet att koncentrera vården till fyra sjukhus fattades av Nämnden för nationell högspecialiserad vård den 11 mars och innebär att Akademiska sjukhuset nu har 24 NHV-tillstånd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

