

Branäs öppnar bokningen rekordtidigt och bjuder på avbeställningsskydd

– Vi förstår att många tvekar innan de bokar och därför vill vi hjälpa till. I vanliga fall tar vi en avgift för avbeställningsskyddet, men under dessa omständigheter känns det inte rätt. Genom detta erbjudande kan de som i vanliga fall hade bokat fortfarande göra det, säger Anders Kjällström, vd för Branäsgruppen.
Boenden kommer löpande att läggas ut för bokning fram till och med sista juni. Förutom att gästerna bjuds på avbeställningsskyddet får de som bokar innan 30 september även 10 procent rabatt på liftkort och hyrutrustning.
Parallellt med att bokningen öppnar är Anders Kjällström och alla andra på Branäsgruppen i full gång med att planera inför säsongsstarten. De som bokar en vintersemester i Branäs kan bland annat räkna med två nyheter.
– Två nya släpliftar kommer att finnas på plats för att binda ihop hela anläggningen på ett bättre sätt och förhoppningsvis bidra till en ännu bättre och smidigare upplevelse för våra besökare. Vi har höga förhoppningar på säsongen, då årets säsong var riktigt lyckad med tanke på omständigheterna. Till vintern satsar vi på rekord.
Nyckelord
Kontakter
Anders KjällströmVD Branäsgruppen
Tel:054-13 26 02anders.kjallstrom@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.

Branäsgruppen