Föreningar och förbund ansöker om 1,3 miljarder kronor i stöd

Coronapandemin får svåra ekonomiska konsekvenser för idrottsrörelsen. Regeringen har givit ett särskilt paket om 500 miljoner kronor för att stödja genom krisen.
Under 1-15 maj ansökte drygt 4000 föreningar och förbund om stödet för ekonomiska konsekvenser under perioden 12 mars-30 juni. Summerat uppgår ansökningarna till närmare 1,3 miljarder kronor. Föreningar har sökt för 1 120 miljoner kronor och förbund söker stöd för 140 miljoner kronor.
– Att regeringens stöd inte räcker till att kompensera alla föreningar och förbund är inte överraskande. Vi har en grannlaga uppgift att fördela stödet på bästa sätt. Men jag kan redan nu säga att vi inte har möjlighet att kompensera alla fullt ut och troligen kommer alla inte heller känna sig helt nöjda, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsstyrelsen förväntas ta beslut om fördelning av stöd den 11 juni för att idrottsföreningar ska kunna få pengarna före midsommar.
Även om delar av råd och rekommendationer över tid kan komma att ändras är det sannolikt att anpassningar kommer att krävas av idrotten även långt efter sista juni. Därför kommer idrottsrörelsen att ha omfattande negativa ekonomiska effekter under sommaren och hösten. Riksidrottsförbundet gör en prognos över ekonomiska konsekvenser från 1 juli och framåt.
– Stora evenemang som O-ringen och Gothia cup som går i juli är inställda, men får inte stöd i detta krispaket. Jag ser att vi kommer behöva ytterligare stöd från regeringen för att hålla idrottsrörelsen levande när restriktionerna drar ut på tiden, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Tidigare nyhet om antal föreningar som sökt stöd
För mer information kontakta
Björn Eriksson
Ordförande Riksidrottsförbundet
070-626 46 06
Nyckelord
Kontakter
Anna SetzmanPressansvarig Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Tel:070-564 52 16 Pressjour: 08-699 61 90anna.setzman@rfsisu.seBilder
Om
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Så mycket kostar det för barn och ungdomar att idrotta i Västerbotten17.12.2025 12:03:16 CET | Pressmeddelande
En ny rapport som RF-SISU Västerbotten presenterar visar att medianen för barns idrottskostnader i länet är 15 000 kronor per år för respektive hushåll. Studien visar också att kostnaderna ökar i takt med husthållets inkomst, att det finns skillnader mellan pojkar och flickor, och att utrustning och cuper är de största utmaningarna.
Nytt stöd och samlad kunskap om idrottsanläggningar och idrottsmiljöer1.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Riksidrottsförbundet en ny webbplats platsföridrott.se – en ny webbplats som ska underlätta utvecklingen av anläggningar och idrottsmiljöer över hela landet.
Rörelsejulkalendern får tusentals barn att testa idrott1.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Snart är det dags för Riksidrottsförbundets årliga jultradition – rörelsejulkalendern. Bakom 24 luckor göms övningar som plockats fram med hjälp av 24 specialidrottsförbund. Få en bra start på dagen varje morgon.
Riksidrottsförbundet föreslår nya RIU- och EVL-utnämningar för 2026–203027.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundet tar nu nästa steg i satsningen på elitidrottares dubbla karriärer och föreslår att totalt 24 lärosäten runt om i landet får rollen som Riksidrottsuniversitet (RIU) eller Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL) – en stark och växande nationell samverkan mellan idrott och akademi. Målet är att ytterligare stärka stödet till elitidrottare och utveckla samarbetet med högskolesektorn.
Senior Sport School – en succé för Skellefteås seniorer26.11.2025 11:55:15 CET | Pressmeddelande
Genom hälsoäventyret Senior Sport School, som drivs av RF-SISU Västerbotten i samarbete med Skellefteå kommun, har 40 seniorer fått uppleva en kombination av kunskap, rörelse och social gemenskap. Under nio veckor har deltagarna inspirerats till ett mer aktivt liv och fått möjlighet att prova nya idrotter tillsammans med lokala föreningar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

