Rörelsejulkalendern får tusentals barn att testa idrott
Snart är det dags för Riksidrottsförbundets årliga jultradition – rörelsejulkalendern. Bakom 24 luckor göms övningar som plockats fram med hjälp av 24 specialidrottsförbund. Få en bra start på dagen varje morgon.

Elever från runt 2000 skolor över hela landet får chansen att prova övningar med inspiration från bland annat boxning, wakeboard, bilsport och skidor. Målet är att få fler barn att röra på sig och få upp ögonen för sina favoritidrotter.
Kalendern är en del av Riksidrottsförbundets rörelsesatsning i skolan. Bland skolorna som är med i Rörelsesatsningen i skolan rapporterar 96 procent att fler barn är i rörelse på rasterna. 89 procent rapporterar en ökad trivsel bland eleverna och 83 procent berättar att det har blivit färre konflikter mellan elever. Hela 75 procent vittnar om en lugnare klassrumsmiljö.
– Med hjälp av våra RF-SISU Distrikt är vi nära skolorna och kan jobba för att rörelse är en del av elevernas skolvardag. I skolan möter vi alla barn och unga och vill bidra till att alla ska vilja, våga och kunna röra på sig utifrån sina egna förutsättningar, säger Ida Blomstrand, projektledare för Rörelsesatsning i skolan på Riksidrottsförbundet.
Antalet skolor i satsningen som samarbetar med idrottsföreningar ökar stadigt. Från 18 procent 2019 till 75 procent 2024.
– I ett samhälle som blir mer och mer stillasittande är det viktigt att rörelsesatsningen i skolan fortsätter att växa. Vi har kommit en bra bit på vägen men vi har fler kommuner, skolor och elever som vi vill nå för att öka folkhälsan, välbefinnandet, skolresultaten och idrottandet i förening, säger Ida Blomstrand.
Här är en länk till Rörelsejulkalendern
För mer information kontakta
Ida Blomstrand
Projektledare Rörelsesatsning
mobil: 08-699 62 25
e-post: ida.blomstrand@rfsisu.se
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Häng med oss till nytt pressrum22.1.2026 15:21:45 CET | Nyheter
För att följa alla nyheter från Riksidrottsförbundet, SISU Idrottsutbildarnas, samtliga RF-SISU distrikt, Bosön, SM-veckan och Riksidrottsmuseum behöver du från och med nu följa oss istället via nya pressrummet på plattformen Mynewsdesk.
Stefan Bergh lämnar tjänsten som generalsekreterare7.1.2026 13:40:04 CET | Pressmeddelande
Riksidrottsförbundets och SISU Idrottsutbildarnas generalsekretare, Stefan Bergh, lämnar sin tjänst efter tio framgångsrika år. Under våren tillträder han som generalsekreterare i Internationella bordtennisförbundet (ITTF).
Nytt projekt sätter fokus på ungas ledarkompetenser22.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
RF-SISU Västerbotten har beviljats projektmedel från Svenska ESF-rådet (ESF+) och Region Västerbotten för att arbeta med att stärka ungas ledarskap. Projektet, Core Skills Västerbotten, ska utveckla framtidsfärdigheter och synliggöra de kompetenser som växer i föreningslivet – med fokus på att kompetenserna ska bli mer användbara i arbetslivet.
Så mycket kostar det för barn och ungdomar att idrotta i Västerbotten17.12.2025 12:03:16 CET | Pressmeddelande
En ny rapport som RF-SISU Västerbotten presenterar visar att medianen för barns idrottskostnader i länet är 15 000 kronor per år för respektive hushåll. Studien visar också att kostnaderna ökar i takt med husthållets inkomst, att det finns skillnader mellan pojkar och flickor, och att utrustning och cuper är de största utmaningarna.
Nytt stöd och samlad kunskap om idrottsanläggningar och idrottsmiljöer1.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Riksidrottsförbundet en ny webbplats platsföridrott.se – en ny webbplats som ska underlätta utvecklingen av anläggningar och idrottsmiljöer över hela landet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum