Alexander Ekman och Kungliga Operan startar konstnärligt labb under pandemin

Teamet kommer att arbeta i skift i olika lokaler, i och utanför Operahuset, och fram till den 4 september dokumenteras arbetet för Operan Play. Mikael Karlsson deltar i labbet från sitt hem i New York.
»Vi måste hela tiden tänka i nya lägen, och skifta från ett tillstånd till ett annat«, fortsätter Ekman. »Teatrar tvingas nu skapa nya Corona-anpassade verk. Jag är nyfiken på hur rummet känns med publik i en utspridd salong«.
Samarbetet inleddes i måndags då samtliga dansare samlades i grupper i huset för första gången på 13 veckor. I början av augusti återupptas arbetet och extern publik kommer att få ta del av verket, som spelas under hösten.
»Det blir ett unikt verk som skapas tillsammans med dansarna och ett nytt sätt att utforska dansen under de omständigheter vi ställts inför med att skifta begränsningar till en dynamisk och kreativ process – ett nytt sätt att interagera under en svår situation. Den här tiden när dansarna har tvingats i karantän har varit oerhört utmanande för dem och därför är jag både glad och stolt över att vi kan erbjuda den här möjligheten«, säger Nicolas Le Riche, konstnärlig ledare för Kungliga Baletten.
Ekman, som tidigare har skapat Tyll, Midsommarnattsdröm och nu senast Eskapist direkt för Kungliga Baletten, har under de senaste åren inte minst varit flitigt engagerad på den internationella dansscenen med nya verk såsom Play på Parisoperan, Cacti på Nederlands Dans Theater II, Cow på Semperoperan samt A Swan Lake på Den Norske Opera & Ballet.
I planen ligger att live-streama direkt från Operahuset så delar av verket kommer att vara möjligt att ta del av på Operan Play.
Bilder







Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Mozarts Trollflöjten tillbaka med björnar och andeväsen i Tandbergs nutida klassiker15.12.2025 09:02:17 CET | Pressmeddelande
Inför julen gör Trollflöjtens sagovärld åter entré på Kungliga Operans stora scen, i Ole Anders Tandbergs succéuppsättning från 2012. Jonatan Koppel och Helgi Reynisson återkommer som radarparet Tamino och Papageno och Kungliga Operans musikchef Alan Gilbert leder 500-årsjubilerande Kungliga Hovkapellet genom Mozarts magiska musik. Trollflöjten har nypremiär på Kungliga Operan den 18 december och spelas fram till den 13 april.
Ny tid: Sång från operan Jordens hjärta vid Nobel Week Lights ikväll12.12.2025 12:04:28 CET | Pressmeddelande
Framträdandet ikväll den 12 december är framflyttat till kl 18.00 resp. kl 18.45. Under konstverket Royal sky i Kungträdgården, Stockholm, framför sångsolisterna Minna Tägil och Lina Kindblad ett utdrag ur operan Eatnama váibmu/Jordens hjärta med musik av Britta Byström och text av Rawdna Carita Eira.
Isak Nilson ny Head of Development Office vid Kungliga Operan9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Isak tillträder den nyinrättade tjänsten i början av 2026 och får ansvar för donationer, filantropi och partnerskap.
Ellen Lamm fortsätter som konstnärlig chef för Unga Operan5.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Förordnandet förlängs med ytterligare fem år till sommaren 2031.
Jojkinspirerad sång under norrsken - Kungliga Operan möter Nobel Week Lights3.12.2025 14:25:57 CET | Pressmeddelande
Under årets Nobel Week Lights bjuder Kungliga Operan på sång och musik i Kungsträdgården i Stockholm. Den 12 december kan alla stockholmare ta del av opera med inslag av jojk när föreställningen Jordens hjärta/Eatnama váibmu möter ljusinstallationen Royal sky.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
