Ny rapport: Högskoleutbildning lönar sig inte alltid
5.10.2020 06:30:00 CEST | Saco | Pressmeddelande
– Utbildning måste löna sig. Det är allvarligt att utbildningen innebär en ekonomisk förlust för många akademiker, säger Sacos ordförande Göran Arrius.
I Sacos nya rapport beräknas livslöner för 35 olika högskoleutbildningar. Livslönerna visar om det lönar sig ekonomiskt att skaffa sig en akademisk examen jämfört med att börja arbeta direkt efter avslutat gymnasium. I jämförelserna tas inte bara hänsyn till arbetsinkomst utan också till inkomstbortfall under studietiden, arbetslöshet, pension, inkomstskatt och studiemedel.
Resultaten visar att det är stora skillnader i lönsamhet mellan olika utbildningsinriktningar, och att det för många inte lönar sig att läsa vidare.11 av 35 högskoleutbildningar som ingår i studien innebär en ekonomisk förlust jämfört med en gymnasieutbildning. Lika många går på ett ut eller ger en relativt låg lönsamhet.
Flera av utbildningarna som lönar sig dåligt eller inte alls leder till kvinnodominerade yrken inom vård och skola. Det handlar bland annat om biomedicinska analytiker och fysioterapeuter (tidigare sjukgymnast). Det gäller också olika kategorier av lärare.
– Det här är grupper som tar ett stort ansvar för att bära upp samhället, inte minst nu under pandemin. De analyserar provsvar, behandlar Covid-19-patienter på intensivvårdsavdelningar och de ser till att elever fortsatt kan gå i en skola med hög kvalitet. Det är inte rimligt att det är olönsamt att utbilda sig inom vård och skola där det redan idag är brist på personal, säger Göran Arrius.
Ett sätt att undvika att utbildningen blir en förlustaffär är att fortsätta jobba efter pensionsålder. Men i så fall måste en biomedicinsk analytiker arbeta till 72 års ålder, enligt rapporten. Sacos analyser visar att höjd lön är det mest rimliga sättet för att undvika minus i plånboken för vissa utbildningar.
– Lönerna måste höjas och arbetsmiljön bli bättre om vi ska kunna lösa kompetensbristen som vi vet kommer att öka i framtiden. För att utbildning ska löna sig måste det finnas möjlighet till rimlig löneutveckling under arbetslivet, säger Sacos ordförande Göran Arrius.
Saco har publicerat rapporter om livslön sedan 1963. I ett verktyg på saco.se kan du jämföra livslöner för de 35 olika utbildningarna i studien. Hela rapporten laddas ned här.
Nyckelord
Kontakter
Matilda Uusijärvi Ek
Press- och opinionsansvarig
070-718 74 30
matilda.uusijarvi@saco.se
Bilder

Länkar
Om
Saco är en partipolitiskt obunden facklig centralorganisation som samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund. Vi driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Studiemedel och lärcentrum viktiga frågor på studentfacklig kongress20.5.2026 10:53:12 CEST | Pressmeddelande
Bättre indexering av studiemedlet och stärkta tillgångar till lokala lärcentrum var två frågor på Saco studentråds kongress som genomfördes i helgen. Organisationen valde också en ny ordförande och styrelse. Ny ordförande för Saco studentråd för verksamhetsåret 2026/2027 blir Dima Jaddo, nuvarande vice ordförande.
Utbildning och jobb måste matcha16.4.2026 09:24:38 CEST | Pressmeddelande
De flesta högutbildade i Sverige arbetar i yrken som motsvarar deras utbildning. Sverige står sig dessutom väl i jämförelse med många andra EU-länder.
Kortsiktig valtaktik går före långsiktig politik13.4.2026 08:02:08 CEST | Pressmeddelande
Vårbudgeten 2026 kommer i en tid präglad av ekonomisk osäkerhet och strukturella förändringar. Trots det är insatserna för starkare tillväxt, lägre arbetslöshet och klimatomställning begränsade och saknar tydlig långsiktig riktning. Det menar Sacos ordförande Sofia Rydgren Stale.
Akademiker drabbas hårt av psykisk och kognitiv stress31.3.2026 07:41:16 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Saco visar att akademiker är överrepresenterade när det gäller arbetsorsakade besvär av psykosomatisk och kognitiv karaktär, och att orsakerna i stor utsträckning handlar om sådant som arbetsgivare faktiskt kan påverka.
Framtidsjobben för akademiker16.3.2026 08:59:06 CET | Pressmeddelande
En majoritet av akademikeryrken väntas ha goda jobbmöjligheter de kommande fem åren. I Sacos nya rapport Framtidsutsikter 2026 – här finns jobben för akademiker år 2031 bedöms ungefär två tredjedelar av nästan 60 analyserade yrken ha liten konkurrens om jobben för nyexaminerade år 2031.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
