Ökad efterfrågan på valpar kan leda till fler smuggelhundar

Under coronapandemins första fas passade många på att skaffa husdjur. Kanske var det många som tänkt på det ett tag och sedan gjorde slag i saken när hemmajobbet blev allt vanligare och att det därmed skapades bättre möjlighet att ta hand om ett husdjur. I spåren av ökningen blev efterfrågan på många valpraser så stor att de tog slut. Det kan ha skapat en mer lukrativ marknad för illegal handel med hundar.
Hundar som smugglas förs ofta in i landet under hemska förhållanden och kan dessutom ha tagits för tidigt från sin mamma, vilket kan innebära beteendestörningar. Smuggelhundar saknar ofta nödvändiga vaccinationer och kan därför bära på farliga sjukdomar som rabies och parasiter, vilket kan leda till mycket allvarliga konsekvenser för både människor och miljö.
- Vi har fått flera indikationer på att antalet hundar som smugglas in till Sverige blir allt fler nu när efterfrågan på hundvalpar ökar. Det är en mycket oroande utveckling, säger Mariah Hohental, chef för djurskador hos If.
Om du misstänker att allt inte står rätt till ska du avstå från köpet. Det är ett brott att köpa en hund som smugglats in i Sverige.
- Det bästa sättet att stoppa djursmugglingen är att helt enkelt inte köpa de smugglade djuren, säger Mariah Hohental.
Tips för dig som ska skaffa hund:
1. Det är viktigt att vänta in den valp man verkligen vill ha, även om det innebär att man får vänta ett tag.
2. Ta reda på varifrån hunden kommer och begär att få träffa valpens mamma i hemmet. Många smugglade hundar säljs via mellanhänder och utan att du får se hunden i hemmiljön. Gå inte med på det!
3. Är valpen född i Sverige ska mamman vara registrerad i Jordbruksverkets centrala hundregister. Begär att få se registreringen. När du har köpt din hund ska du i din tur registrera den.
4.Begär att få en köpehandling där säljarens namn, adress och telefonnummer finns. Många oseriösa mellanhänder anger bara mobilnummer till ett betalkort, och ett förnamn. Det är ett varningstecken.
5. Begär att hunden är grundvaccinerad och har ett högst sju dagar gammalt besiktningsintyg från veterinär. Många smugglade hundar säljs ovaccinerade och insjuknar snabbt efter köpet. Andra har diarré redan vid leveransen. Köp inte en hund som inte är helt frisk!
6. Om säljaren inte vill gå med på villkoren ovan ska du inte köpa hunden. Villkoren är självklara för alla seriösa försäljare.
Bilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
Här är de vanligaste klimatriskerna för svenska villaägare6.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
If och Anticimex har besiktat över 9 000 svenska småhus – och mer än var femte villa har brister som medför klimatrisker. Här är de vanligaste riskerna.
If Helps a lot report Q3: Small businesses increasingly aware of rising risks5.11.2025 09:01:00 CET | Pressmeddelande
Growth momentum for Sampo Group continued in the third quarter, with high demand for If’s business insurance. In our latest edition of the If helps a lot report we see a trend that reflects a changing business climate, where companies face increased risks and growing concern about long-term sick leave – particularly among small business owners.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

