Välkommet besked från regeringen i LAS-frågan

– Det är glädjande med regeringens besked om att man kommer att arbeta vidare utifrån den överenskommelse som PTK och Svenskt Näringsliv sagt ja till. Det är viktigt att de långsiktiga spelreglerna på arbetsmarknaden levereras av parterna, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer
– Från Sveriges Ingenjörers sida har vi varit tydliga med att LAS-utredningen inte är acceptabel som grund för ny lagstiftning. Den framförhandlade överenskommelsen är en balanserad partslösning som kan ge en hållbar helhet för både individ och arbetsmarknad. Vi ser fram emot att bidra i det fortsätta arbetet med att få plats en så bra lösning för anställningstryggheten på svensk arbetsmarknad som möjligt, säger Ulrika Lindstrand, förbundsordförande Sveriges Ingenjörer.
Sveriges Ingenjörer har som största akademikerförbund i PTK deltagit i förhandlingarna där även Svenskt Näringsliv och LO medverkade.
Fakta om trygghetsöverenskommelsen
Kompetensstödet innebär ekonomisk ersättning för både korta och längre utbildningar, rådgivning, studievägledning och validering av kompetens.
- Kortvarigt studiestöd för den som vill studera upp till en vecka.
- Kompletterande studiestöd för studier motsvarar 2 terminer.
Kompetensstödet ges till personer som är etablerade på arbetsmarknaden/har arbetat i minst 8 år. Även den som är visstidsanställd eller drabbats av sjukdom omfattas av stödet. Anställda på företag utan kollektivavtal får rätt till ett visst stöd.
Nyckelord
Kontakter
Alexander OrlingePressekreterare
Tel:08-33 74 29Alexander.orlinge@sverigesingenjorer.seBilder

Länkar
Om
Sveriges Ingenjörer är fackförbund och intresseorganisation för landets
högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet är med cirka 180 000 medlemmar näst störst inom akademikerfederationen Saco. Se även sverigesingenjorer.se
Följ Sveriges Ingenjörer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Ingenjörer
Inget län klarar målet att fler elever ska gå natur eller teknik (korrigerat utskick)11.12.2025 13:45:12 CET | Pressmeddelande
Inget län i Sverige når upp till regeringens mål att 25 procent av gymnasieeleverna ska gå natur eller teknik, visar en ny kartläggning som släpps i dag. Snittet i hela landet ligger på 21 procent och i alla län har utvecklingen gått åt fel håll de senaste fem åren.
Gymnasieelever på natur och teknik bestraffas av dagens betygsystem2.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill att fler elever ska läsa natur eller teknik men elever som väljer naturvetenskaps- eller teknikprogrammet på gymnasiet får lägre slutbetyg än jämförbara elever på andra högskoleförberedande program. Detta visar en ny rapport, som släpps i dag. Resultatet gör att ungdomar väljer bort dessa utbildningar av taktiska skäl, vilket hotar Sverige som tekniknation.
Entreprenadingenjör i Malung-Sälen invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:50 CET | Pressmeddelande
Artem Adylev, entreprenadingenjör på Vatten & Avfall i Malung Sälen AB och räddningspersonal i beredskap i räddningstjänsten, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Chalmersingenjör invald i förbundsstyrelsen Sveriges Ingenjör25.11.2025 15:55:32 CET | Pressmeddelande
Peter Hellqvist, civilingenjör som arbetar med alumnkontakter på Chalmers tekniska högskola i Göteborg, valdes på tisdagen in i förbundsstyrelsen för Sveriges Ingenjörer.
Hela Sverige måste satsa på AI för vår konkurrenskraft25.11.2025 15:55:07 CET | Pressmeddelande
Sveriges förmåga och ambitioner på AI-området måste förstärkas. Det anser Sveriges Ingenjörer, som under tisdagen antog en AI-politisk inriktning för kommande år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
