Stockholms studentbostäder bidrar med 30 000 kronor till arbetet för studenters psykiska hälsa

I samband med att loppet gick av stapeln kunde Stockholms studentbostäders vd Ingrid Gyllfors dela ut en check på 100 000 kronor till Tilias grundare Annso Blixt. De pengarna hade Stockholms studentbostäder samlat in genom sponsorskap för loppet och utöver de 100 000 kronorna bidrog även Stockholms studentbostäder med 50 kronor per deltagande student. 600 studenter sprang loppet vilket genererar ytterligare 30 000 kronor till Tilia. Pengarna kommer att användas till digitala workshops där studenterna får hjälp och verktyg att hantera stress kopplat till prestation.
– Studenter är en grupp som är överrepresenterade när det gäller psykisk ohälsa och därför känns det fantastiskt bra att vi kan möjliggöra de digitala workshopsen, speciellt i dessa tider. Jag vill rikta ett stort tack till alla de studenter som deltog i loppet, det är tack vare deras engagemang som vi kan belysa den viktiga frågan om studenters psykiska ohälsa, säger Ingrid Gyllfors, vd på Stockholms studentbostäder.
Workshopsen ges på både svenska och engelska och är helt kostnadsfria för alla studenter.
Loppet Students moving 4 health arrangerades av Stockholms studentbostäder tillsammans med kårerna på Stockholms universitet, Kungliga tekniska högskolan och Södertörns högskola. Loppet var coronaanpassat genom att varje deltagare kunde springa loppsträckan på 5 km när de ville under en veckas tid.
Kontakter
Ingrid GyllforsVD
Tel:0739-42 10 50ingrid.gyllfors@sssb.sePhilip WöllnerKommunikatör i staben
Tel:08-458 10 22philip.wollner@sssb.seBilder

Länkar
Om
Vi har funnits i över 60 år och är störst på studentbostäder i Sverige. Vi siktar högt i enlighet med vår vision: ”Med attraktiva hem för studenter skapar vi framtid”. Vi erbjuder olika typer av studentbostäder, allt ifrån korridorsrum till ettor och familjelägenheter över hela Stockholm. Vi är en kundnära organisation med uppdraget att vara en fastighetsägare som erbjuder kåranslutna studenter i Stockholm ett trivsamt och prisvärt boende.
Vi är i dagsläget inne i en intensiv utvecklingsfas av vårt fastighetsbestånd genom nyproduktion. Dagens fler än 8 000 studentbostäder kommer att utökas de kommande åren med mål om att bygga minst 2 000 nya studentbostäder i en takt om cirka 200 per år. Just nu pågår en utbyggnad av studentbostadsområdet Lappkärrsberget, där vi ska skapa cirka 800 nya studentbostäder.
När vi beskriver oss själva säger vi att vi är ”Av studenter. För studenter. Med studenter”. Vi drivs i stiftelseform av vår ägare och grundare Stockholms studenters centralorganisation och jobbar alltid med studenten i fokus.
Följ Stockholms studentbostäder, SSSB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms studentbostäder, SSSB
Stockholms studentbostäder rekryterar ny ekonomi- och finanschef14.4.2025 05:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stockholms studentbostäder välkomnar Marie Frykholm som ny ekonomi- och finanschef . Med gedigen erfarenhet från både revisionsbranschen och fastighetssektorn kommer hon att spela en central roll i att stärka bolagets ekonomiska strategi – alltid med studenternas bästa i fokus.
Rekordintresse för Stockholms studentbostäders padelbana – en satsning på social hållbarhet7.4.2025 05:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2024 uppvisade padelbanan vid Campus Lappis ett rekordstort engagemang med över 400 deltagande studenter i organiserade aktiviteter. Inför 2025 fortsätter Stockholms studentbostäder att främja studenters välmående genom att erbjuda inkluderande mötesplatser där fysisk aktivitet och social samvaro står i fokus.
Återbruk används när korridorsrum byggs om till lägenheter i Kungshamra12.3.2025 08:24:33 CET | Pressmeddelande
Stockholms studentbostäder (SSSB) inleder en omfattande ombyggnation i Kungshamra där 96 korridorsrum omvandlas till moderna ettor.
Stockholms studentbostäder välkomnar 465 nya studenter – förbättrar möjligheterna att få en bostad3.3.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje år kontrollerar Stockholms Studentbostäder (SSSB) att det är aktiva studenter som bor i Stockholms studentbostäder:s bostäder. I början av mars flyttar 465 studenter in i sina nya lägenheter och korridorsrum.
Bostadsministern på besök – SSSB välkomnar lättnader i byggkraven för fler och mer hållbara studentbostäder18.2.2025 14:14:49 CET | Pressmeddelande
Bostadsminister Andreas Carlson besökte nyligen SSSB:s studentboende på Lappis vid Stockholms universitet, i samband med att regeringen presenterade lagrådsremissen för nya byggregler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum